23/10/2017
Μπάσκετ | Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 - 23:03

Έβγαλε την υποχρέωση ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν άνετα του Λαυρίου (85-64) και πλέον σκέφτονται τα δύο κολλητά ματς στην Ευρωλίγκα με Αρμάνι και Μπασκόνια

Με φόρα από την τεράστια νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-64 το Λαύριο στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (18/3) και στρέφει την προσοχή του στα υψίστης σημασίας ματς με Αρμάνι και Μπασκόνια.

Οι «πράσινοι» έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με ένα υπέρ τους +19 (25-6).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν δυναμικά και στη δεύτερη περίοδο και στο 12’ έφτασαν τη διαφορά στο +24 (32-8) ενώ το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 44-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» έκοψε… ρυθμό, έχοντας το μυαλό και στα επόμενα ματς, με το 85-64 να είναι το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπουρούσης με 20 π. ενώ τον ακολούθησε ο Καλάθης με 14 π.

Τα δεκάλεπτα: 25-6, 44-27, 64-47, 85-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 12, Τζέιμς 4, Μποχωρίδης 3, Φώτσης 2, Παππάς 5, Φελντέιν 6, Γκιστ 6, Χαραλαμπόπουλος 5, Γκάμπριελ 5, Μπουρούσης 20, Καλάθης 14.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Νίξον 6, Χάμιλτον 6, Πάντερ 12, Έβανς 12, Γκρέι 6, Αθανασούλας 5, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 3, Κακλαμανάκης 8.