19/04/2024
Βόλεϊ | Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 - 22:27

Τον έχει κάνει... πελάτη

Ο Ολυμπιακός νίκησε για τέταρτη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ (3-1) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος * Αντίπαλός του η Κηφισιά που νίκησε με το ίδιο σκορ την Ορεστιάδα

Το ξαναέκανε… Ο Ολυμπιακός νίκησε (3-1 σετ) το Σάββατο (18/3) για τέταρτη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο Αλεξάνδρειο και με μεγάλους πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς έκλεισαν θέση για τον τελικό της Κυριακής (19/3).

Οι παίκτες του Μπόσκαν πήραν το πρώτο σετ με 25-22, οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με 25-23 στο δεύτερο, με τους Πειραιώτες να έχουν εύκολο έργο στο τρίτο (25-20) και τέταρτο (25-16) και να φτάνουν στη νίκη.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 25-22, 23-25, 25-20, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Κοκκινάκης, Άθος Κόστα, Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς / Στεφάνου (λ)

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς, Τακουρίδης, Ανδρεάδης, Σαφράνοβιτς, Ντάντε / Γκαράς (λ)

Στον τελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά, η οποία στον πρώτο ημιτελικό νίκησε επίσης με 3-1 σετ την Ορεστιάδα.

Η ακριτική ομάδα το «πάλεψε» όσο μπορούσε ωστόσο παραδόθηκε στην ανωτερότητα της πιο έμπειρης Κηφισιάς.

Σημειώνεται πως το Κηφισιά-Ολυμπιακός ήταν και πέρσι το ζευγάρι στον τελικό της διοργάνωσης.

Κηφισιά - Ορεστιάδα 3-1

Τα σετ: 25-20, 21-25, 25-19, 25-20

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης, Μουρούτης, Παπαγγελόπουλος, Πούλκο, Γιορντάνοφ / Ταμπουρατζής (λ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπάμπης Σταματόπουλος): Νας, Λέσκοφ, Μορέλος, Λουκούμι, Κανταρίδης, Αντιφάκος / Καρασαββίδης (λ)