16/04/2024
Europa League | Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017 - 00:16

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ηττήθηκαν και στο Βέλγιο με 1-0 από την Άντερλεχτ και αποχαιρέτησαν το Γιουρόπα Λιγκ * Πρόκριση για Σάλκε, Γιουνάιτεντ

Αποχαιρέτησε ο ΑΠΟΕΛ… Όπως και στο «ΓΣΠ» έτσι και στις Βρυξέλλες, οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την ήττα με 1-0 από την Άντερλεχτ το βράδυ της Πέμπτης (16/3) και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο και πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Ατσεαμπόνγκ στο 65’.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ, η Σάλκε σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς έκλεισε θέση για τα προημιτελικά.

Τέλος, το «Ολντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ζορίστηκε απέναντι στη Ροστόφ ωστόσο στο 70’ ο Μάτα βρήκε δίχτυα, χαρίζοντάς της τη νίκη.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ρούμπεν, Απιά, Εμποτζί, Σπάγιτς, Ναγιάρ, Ντεντόνκερ, Τιέλεμανς, Στάντσιου (64’ Ατσεαμπόνγκ), Τσίπτσιου (89’ Μπρούνο), Χανί, Τεόντορτσικ (75’ Τελίν).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Λάγο, Ιωάννου, Αρτυματάς, Εμπεσίλιο (57’ Γιαμπερέ), Γιαννιώτας, Μπαράλ (77’ Βάντερ), Σωτηρίου, Ντε Καμάργκο (72’ Μπερτόλιο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ρεβάνς στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ:

Πέμπτη (16/3)

Γκενκ – Γάνδη 1-1 (5-2) (20’ Καστάν – 84’ Βερστρέτε)

Κρασνοντάρ – Θέλτα 0-2 (1-1) (52’ Μάγιο, 80’ Άσπας)

*Στο 86’ αποβλήθηκε ο Καμπορέ για τη Κρασνοντάρ.

Μπεσίκτας – Ολυμπιακός 4-1 (1-1) (10’ Αμπουμπακάρ, 22’, 75’ Μπάμπελ, 84’ Τοσούν – 31’ Ελιουνούσι)

*Στο 39’ αποβλήθηκε ο Αμπουμπακάρ για τη Μπεσίκτας.

Γκλάντμπαχ – Σάλκε 2-2 (1-1) (26’ Κρίστενσεν, 45+2’ Νταούτ – 54’ Γκορέτσκα, 68’ πεν. Μπενταλέμπ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ροστόφ 1-0 (1-1) (70’ Μάτα)

Ρόμα – Λυών 2-1 (2-4) (17’ Στρούτμαν, 60’ αυτ. Τουσάρ – 16’ Ντιακαμπί)

Άγιαξ – Κοπεγχάγη 2-0 (1-2) (23’ Τραορέ, 45+3’ πεν. Ντόλμπεργκ)

Άντερλεχτ – ΑΠΟΕΛ 1-0 (1-0) (65’ Ατσεαμπόνγκ)

*Με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «8»