19/04/2024
Europa League | Πέμπτη 16 Μαρτίου 2017 - 22:07

Έκλεισε θέση στους «8» η Θέλτα

«Άλωσαν» την έδρα της Κρασνοντάρ οι Ισπανοί (0-2) - Πρόκριση και για τη Γκενκ, παρά το 1-1 με τη Γάνδη

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Θέλτα νίκησε 2-0 τη Κρασνοντάρ στη Ρωσία το βράδυ της Πέμπτης (16/3) και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες του Γιουρόπα Λιγκ.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη λύση και με σκόρερ τον Μάγιο στο 52’ έκαναν το 1-0.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο στο 80’ δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από τον Άσπας, λέγοντας ουσιαστικά «αντίο» στην υπόθεση πρόκριση.

Στον βελγικό «εμφύλιο» Γκενκ και Γάνδη έμειναν στο 1-1, ωστόσο η πρώτη πήρε την πρόκριση χάρη στο υπέρ της 5-2 του πρώτου αγώνα.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σινίτσιν, Μαρτίνοβιτς, Νάλντο, Γκράνκβιστ, Πετρόφ, Καμπορέ, Γκαζίνσκι, Περέιρα (70’ Λαμπόρδε), Κλάεσον (60’ Ζοαοζίνιο), Βάντερσον, Ποντμπερέζκιν (46’ Μαμάεφ).

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Χόνι, Ραντόγια, Βας (74’ Χοθαμπέντ), Ερνάντεθ (86’ Μποβί), Άσπας (82’ Ρονκάλια), Σίστο, Γκουιντέτι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ρεβάνς στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ:

Πέμπτη (16/3)

Γκενκ – Γάνδη 1-1 (5-2) (20’ Καστάν – 84’ Βερστρέτε)

Κρασνοντάρ – Θέλτα 0-2 (1-1) (52’ Μάγιο, 80’ Άσπας)

*Στο 86’ αποβλήθηκε ο Καμπορέ για τη Κρασνοντάρ.

Μπεσίκτας – Ολυμπιακός 4-1 (1-1) (10’ Αμπουμπακάρ, 22’, 75’ Μπάμπελ, 84’ Τοσούν – 31’ Ελιουνούσι)

*Στο 39’ αποβλήθηκε ο Τοσούν για τη Μπεσίκτας.

Γκλάντμπαχ – Σάλκε (1-1) 22:05

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ροστόφ (1-1)

Ρόμα – Λυών (2-4)

Άγιαξ – Κοπεγχάγη (1-2)

Άντερλεχτ – ΑΠΟΕΛ (1-0)

*Με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «8»