29/04/2024
Άλλα αθλήματα | Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017 - 20:57

Φιλιππίδης… από ασήμι!

Το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 5.85 μ. κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου ο Έλληνας πρωταθλητής

Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Βελιγράδι είναι γεγονός… Πραγματοποιώντας έναν σπουδαίο αγώνα, ο Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε την Παρασκευή (3/3) το ασημένιο στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 5.85 μ., επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε κατά σειρά τα 5.35 μ., τα 5.50 μ., τα 5.60 μ. και τα 5.70 μ. Εν συνεχεία πέρασε τα 5.80 μ. και τα 5.85 μ., για να δοκιμάσει μαζί με τους Λίσεκ και Βογιεκόβσκι στα 5.90 μ.

Εκεί απέτυχαν και οι τρεις, όμως ο πρώτος κατέκτησε το χρυσό καθώς είχε μόλις μία άκυρη προσπάθεια στα 5.75 μ.

-Γκαούλ (Γερμανία) -
Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Έλληνα επικοντιστή Δημήτρης Κυτέας δήλωσε:

«Είχαμε συζητήσει πολύ για τον αγώνα. Δεν υπήρχε τίποτε στην τύχη, ακόμη και η απόφαση να αφήσει άλμα και να δοκιμάσει παραπάνω ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει. Σε εκείνο το σημείο άλλαξε κοντάρι και ήρθαν οι καλύτερες προσπάθειες.

Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας, στον οποίο αρκετοί άλτες ανέβηκαν ψηλά. Ο Κώστας είναι πάντα ο ίδιος, προσπαθεί για το καλύτερο, κάποιος φορές είναι και οι συνθήκες που διαμορφώνουν μια κατάσταση. Σήμερα έκανε έναν πολύ καλό αγώνα και ανέβηκε στο βάθρο.

Λίγο η κούραση λίγο και η ένταση είχαν ως αποτέλεσμα να κάνει κάποια λάθη, που δεν του επέτρεψαν να κάνει αυτό το ύψος (σ.σ. 5.90μ.). Ωστόσο η τρίτη του προσπάθεια ήταν πολύ καλή. Τώρα βλέπουμε μπροστά για τους αγώνες του ανοιχτού, εκεί όπου ελπίζω πως θα πάει εξίσου καλά».