29/03/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2017 - 19:31

Περίπατος στην Πάτρα για τον Ολυμπιακό

Παραμένουν πρώτοι οι «ερυθρόλευκοι», αφού κέρδισαν και τον Απόλλωνα με 87-70 *Η ταυτότητα της 19ης αγωνιστικής

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα... Ξεκούραστος φρόντισε να μείνει εν όψει του αγώνα στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι ο Ολυμπιακός, ο οποίος το απόγευμα της Καθαράς Δευτέρας (27/2) έκαμψαν την αντίσταση του Απόλλωνα Πάτρας με 87-70.

Οι Πειραιώτες με αυτή τη νίκη παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφού στην ισοβαθμία υπερέχουν του Παναθηναϊκόυ λόγω της ευρείας νίκης που είχαν πάρει στο ΣΕΦ στον πρώτο γύρο.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσαν προσωρινά, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +8.

Ο Απόλλων προσπάθησε να μη χάσει την επαφή του στο σκορ μέχρι που πάτησαν γκάζι οι φιλοξενούμενοι και με ένα 11-0 σερί πήγαν στο +18 και τελείωσαν τα πάντα, αφού στη συνέχεια έκαναν απλώς συντήρηση.

Να σημειωθεί πως στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος επανέρχεται από τραυματισμό. Τέλος, πολυτιμότερος βάσει ranking ήταν ο Κεμ Μπιρτς, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Σκουρτόπουλος): Χίκεί 14 (3), Μπερτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ράινς, Στόκτον, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (2), Μπιρτς 12, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Λοττζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1).