18/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2017 - 18:15

Πέρασε από τη Ρόδο ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» ανέβασαν στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν 82-73 τον Κολοσσό * Κορυφαίος ο Τζέιμς

Νικητής σε μία ακόμη επικίνδυνη έδρα αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος το απόγευμα της Δευτέρας (27/2) έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού στη Ρόδο με 82-73 επιβεβαιώνοντας έτσι την εξαιρετική παράδοση που έχει στο Βενετόκλειο.

Οι «πράσινοι» για ενδέκατη φορά δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους Ροδίτες, οι οποίοι τους έβαλαν δύσκολα μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Για δύο περιόδους ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του και πήρε διαφορά στην τρίτη περίοδο και μετά απλώς τη συντήρησε.

Χαρακτηριστικό της πολύ πιεστικής άμυνας του «τριφυλλιού» στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ότι υποχρέωσαν τους γηπεδούχους σε επτά λάθη κι ενώ είχαν έως τότε έξι συνολικά σε 20 λεπτά παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος επέστρεψε στο γήπεδο στο οποίο πρωτοσυστήθηκε στο ευρωπαϊκό κοινό. Ο Αμερικανός είχε 19 πόντους (με 4/5 δίπ., 1/5 τρίπ., 8/9 βολ.), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 20'17'' συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14 (5/8 δίπ.), Τσούκου, Ρέλεφορντ 7 (1), Βασιλόπουλος 3, Χολ 12 (4/10 σουτ), Σαλούστρος 12 (1), Άχονεν 5 (1), Παπαδάκης, Ουάτσον 12, Γεωργαλλής 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 3, Γκάμπριελ 12 (2), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 4, Τζεντίλε, Μπουρούσης 7, Φώτσης 3.