24/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017 - 23:44

Νίκη… μισός τίτλος για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Μαδριλένοι μετέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 σε 3-2 και έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα της Βιγιαρεάλ

Η κορυφή είναι δική της… Κάνοντας μια απίστευτη ανατροπή, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας τη Βιγιαρεάλ με 3-2 το βράδυ της Κυριακής (26/2) και επανήλθε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Έτσι, έκανε ακόμη ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς διατηρήθηκε στο +1 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 56’, οι «μερένχες» δεν… μάσησαν και με δύο γκολ μέσα σε 20 λεπτά σημείωσαν την δέκατη Πέμπτη φετινή της νίκη.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με τον Τριγέρος στο 50’, για να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 56’ ο Μπακαμπού.

Κάπου εκεί, οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν σήκωσαν τα μανίκια, έβαλαν τη μπάλα κάτω και ξεκίνησαν την αντεπίθεση.

Στο 64’ ο Μπέιλ μείωσε σε 2-1, δέκα λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε και στο 83’ ο Μοράτα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή..

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο (35’ Φερνάντεθ), Μάριο Γκασπάρ, Μουσάκιο, Ρουίς, Κόστα, Μπρούνο, Ντος Σάντος, Καστιγιέχο, Αντριάν (57’Τσερίσεφ), Τριγέρος (75’ Ερνάντες), Μπακαμπού.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρτσέλο, Καζεμίρο (58’ Ίσκο), Κρος, Μόντριτς, Μπέιλ (89’ Λούκας), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77’ Μοράτα).

Tα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή (24/2)

Λας Πάλμας - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (74' Πριέτο)

Σάββατο (25/2)

Αλαβές - Βαλένθια 2-1 (77' Ιμπάι Γκόμεθ, 86' Κάταϊ - 70' Σολέρ)

*Στο 88' αποβλήθηκε ο Ορεγιάνα για τη Βαλένθια

Μπέτις - Σεβίλλη 1-2 (36’ Ντουρμίσι – 56’ Μερκάδο, 76’ Ιμπόρα)

Λεγκανές - Ντεπορτίβο 4-0 (19' Σιμανόβσκι, 30' Μαντοβάνι, 81' Ουνάι Λόπεθ, 90' Μπουένο)

Έιμπαρ - Μάλαγα 3-0 (43' και 50' πέν. Αντριάν Γκονθάλεθ, 52' Σέρτζι Ενρίτς)

Κυριακή (26/2)

Εσπανιόλ - Οσασούνα 3-0 (17' Καϊσέδο, 46' Χουράδο, 90'+1 Μορένο)

Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 1-2 (70’ Γοδίν – 64’ Ραφίνια, 86’ Μέσι)

Μπιλμπάο - Γρανάδα 3-1 (11’ Σουσαέτα, 33’ Λέκουε, 69’ Σαν Χοσέ – 14’ Καρσελά Γκονζάλες)

Χιχόν – Θέλτα 1-1 (49’ πεν. Γκόμεθ – 75’ Άσπας)

*Στο 74’ αποβλήθηκε ο Μερέ για τη Χιχόν.

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ 2-3 (50’ Τριγέρος, 56’ Μπακαμπού – 64’ Μπέιλ, 74’ πεν. Ρονάλντο, 83’ Μοράτα)