20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017 - 17:32

«Λιοντάρια» στην Ελευσίνα

Ο Πανσερραϊκός «χτύπησε» με τον Ρούτση στο 89’ κάνοντας το 3Χ3

Ποιος άλλος; Ο Ρούτσης… Με ένα γκολ του φορμαρισμένου αρχηγού του στο 89’, ο Πανσερραϊκός απέδρασε με το «διπλό» (0-1) από την έδρα του Πανελευσινιακού την Κυριακή  (27/2) και τον έστειλε ακόμη πιο κοντά στη Γ’ Εθνική.

Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη, που είχε και δοκάρι στο 30’, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη η οποία την… εκτόξευσε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στα πρώτα λεπτά και στο 8’ έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, με τον Ρίστιτς να διώχνει εντυπωσιακά σουτ του Σταματάκη από 25 μέτρα. Η απάντηση των Σερραίων ήρθε στο 30’. Ο Κάκκο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα μετά και την επέμβαση του Μακρυωνίτη βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα δυνατό σουτ του Γραικόυ εκτός περιοχής, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Ρίστιτς.

Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο, έχοντας μάλιστα δύο καλές στιγμές στα πρώτα του λεπτά.

Συγκεκριμένα, στο 52’ ο Μακρυωνίτης απέκρουσε με το σώμα το διαγώνιο σουτ του Κάκκο ενώ στο 54’ είπε «όχι» και σε αυτό του Γκούρτσα από το ύψος του πέναλτι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν φάσεις. Για να φτάσουμε στο 89’, όταν ο Φουσού κέρδισε τη μπάλα στο κέντρο, τροφοδότησε τον Ρούτση και εκείνος με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μακρυωνίτη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αδαμόπουλος (Ζακύνθου), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Δεληθοδωρή (Αθηνών) και Κωνσταντίνο Ψαρρή (Ζακύνθου), ενώ τέταρτος ήταν η Ελένη Αντωνίου (Ανατ. Αττικής).

Κίτρινες: 31’ Καμπούρης – 57’ Στέβιτς, 80' Βοσκόπουλος

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Γραικός (83’ Αγγελούδης), Αρναούτογλου, Κολόκας, Καμπούρης, Σιλιγαρδάκης, Κρισμάρεβιτς, Σταματάκης, Νίασον (90+1’ Τσούρπος), Πρίντμπς, Ακούζιε (63’ Μουστάκης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Φούσου, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας (90+2’ Τάντιτς), Ρούτσης (90’ Παπατζίκος), Κάκκο (75’ Σιάκκας), Γκούρτσας.