24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017 - 17:17

Συνήλθε ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς ξεπέρασαν σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-0

Το πρώτο παιχνίδι στη μετά Νίκου Αναστόπουλου εποχή στον Άρη έφερε και την επιστροφή των «κίτρινων» στα νικηφόρα αποτελέσματα ύστερα από ένα μήνα.

Την Κυριακή (26/2), λοιπόν, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν άνετα την Αναγέννηση Καρδίτσας με 3-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», που είχε λίγο κόσμο στις εξέδρες, και μετά από 18 αγωνιστικές στη Β' Εθνική συνεχίζουν να βρίσκονται στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς και στο -8 από τον Απόλλωνα Σμύρνης και τη Λαμία.

Στον πάγκο κάθισαν ως υπηρεσιακοί τεχνικοί οι Ανδρέας Σκέντζος και Πασχάλης Μελισσάς και η εικόνα της ομάδας ήταν βελτιωμένη, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να μην προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και με 16 βαθμούς να είναι στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας πάντως και αγώνα λιγότερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Ντούνης επωφελήθηκε από τις κόντρες και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ με το... καλημέρα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά στο 10' το σουτ του Τζέκου μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ, ενώ στο 24' ο Μπούρμπος για τον Άρη έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0, με τον Ίλιτς να βρίσκει τον Παυλίδη εκτός περιοχής και εκείνος δεν έχασε την ευκαιρία με δυνατό σουτ να βρει δίχτυα.

Από την πλευρά της, η ΑΣΑ λίγο έλειψε να μειώσει δύο λεπτά αργότερα, καθώς ο Κρητικός σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, για να καταλήξει άουτ τελικά.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στην ομάδα του Γιάννη Μάγγου, μια και στο 43' ο Τζέκος βρήκε με κεφαλιά τον Ντάνκουα, που δεν μπόρεσε με κοντινό πλασέ να νικήσει τον Διούδη και η φάση τελείωσε με τον Σόουζα να απομακρύνει την μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Άρης άγγιξε το 3-0 στο 47', όταν ο Πίτου Γκαρσία σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 55' ο Παυλίδης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με σουτ εκτός περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο αριστερό δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Πρίφτη.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Άρης έφτασε κοντά και στο 4-0, αλλά μετά το γύρισμα του Ίλιτς από αριστερά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, με το ρυθμό του αγώνα να πέφτει από εκεί και πέρα.

Οι Θεσσαλοί είχαν μια καλή ευκαιρία για να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 90'+1, όταν ο Καραγιάννης με σουτ με εξωτερικό φάλτσο υποχρέωσε τον Διούδη σε δύσκολη επέμβαση, για να μείνει τελικά το 3-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κοτσάνης του Συνδέσμου Δράμας με βοηθούς τους Καμπερίδη και Μηναδάκη, αμφότεροι του Συνδέσμου Καβάλας.

ΑΡΗΣ (Ανδρέας Σκέντζος - Πασχάλης Μελισσάς): Διούδης, Τσουμάνης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης (44' λ. τρ. Ραούλ Μπράβο), Σόουζα, Ντούνης, Παυλίδης (82' Μακουτά), Μιλούνοβιτς (59' Ρόβας), Γκαρσία, Ίλιτς, Καπνίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Ζδράβος, Μπλέντι (63' Υφαντής), Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα, Τσιλούλης, Τζέκος (56' Ντιατά), Μπιτέλης, Κρητικός (51' Καραγιάννης).