29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017 - 16:55

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε και πάλι η Λαμία

Οι Φθιώτες κέρδισαν δύσκολα τον Αιγινιακό με 2-1 και συνεχίζουν να «βλέπουν» προς την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα

Άλλους τρεις βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Λαμία την Κυριακή (26/2), επικρατώντας εντός έδρας του Αιγινιακού με 2-1 για τη 18η αγωνιστική της Β' Εθνικής και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για να εξασφαλίσει την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Έτσι, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ με 46 πόντους παραμένει ισόβαθμη με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην κορυφή, αν και βέβαια η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι από πάνω λόγω της νίκης της στο μεταξύ τους ματς.

Παράλληλα, οι Φθιώτες διατήρησαν το απόλυτο των τριπόντων στο «σπίτι» τους κάνοντας το 9 στα 9, αν και ανησύχησαν αρκετά από τους αξιόμαχους φιλοξενούμενους, που με 12 βαθμούς συνεχίζουν να βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς διεξήχθη υπό βροχή, με τους γηπεδούχους, πάντως, να παίρνουν από την αρχή τον έλεγχο και να χάνουν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 11ο λεπτό, όταν ο Όμο έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λιόλιου.

Η υπεροχή των «κυανόλευκων» καρποφόρησε εντέλει στο 18', με τον Βάντερσον να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με σουτ με το αριστερό να βρίσκει δίχτυα.

Στο 31' ήταν η σειρά του Τζόκιτς να χριστεί σκόρερ, καθώς εκμεταλλεύθηκε το γλίστρημα του Λιόλιου στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με πλασέ δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Τόλιο για το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Τόλιος στο 49' επενέβη αποτελεσματικά με ωραίο τρόπο σε σουτ του Βάντερσον, ενώ ο Βραζιλιάνος άσος δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε στο 62', καθώς το σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ.

Στο 68' οι φιλοξενούμενοι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, καθώς ο Ζγκούρη έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από λανθασμένη μεταβίβαση του Αναστασιάδη και τροφοδότησε τον Γκατζολάρι, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή χρίστηκε σκόρερ.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να έρθει η απόλυτη ψυχρολουσία για τους Φθιώτες, καθώς ο Ζγκούρη βρέθηκε αφύλακτος στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίτκα.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 77' με το διαγώνιο σουτ που έκανε να περνά λίγο άουτ, ενώ η Λαμία είχε μια καλή στιγμή στο 86', με τον Βασιλόγιαννη να «τσιμπά» την μπάλα αλλά ο Τόλιος επενέβη αποτελεσματικά.

Στο 90'+1 ο Βασιλόγιαννης έκανε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, για να πάρουν εντέλει οι γηπεδούχοι το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης του Συνδέσμου Εύβοιας με βοηθούς τους Κουρέντα και Τζανή, αμφότεροι του Συνδέσμου Τρικάλων.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Ρότσα (87' Αυγενικού), Τζόκιτς, Όμο, Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (79' Καραγιάννης), Ντουρμισάι (77' Τσούκαλος).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Λιόλιος, Παντεκίδης, Γιαζιτζόγλου (70' Παπουτσογιαννόπουλος), Τοπαλίδης, Μήλιος, Γιοσανγκίμ (83' Κυριλλίδης), Μουκίδης, Γκατσολάρι, Σκραπάρας (63' Ζγκούρη), Φασίδης.