20/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017 - 00:35

Τρένο η Γιουβέντους

Κέρδισε 2-0 την Έμπολι και με την 7η νίκη της στη σειρά πήγε στο +10 από τη Ρόμα

Στο Τορίνο δεν γλιτώνει κανένας... Το εντός έδρας απόλυτο διατήρησε το βράδυ του Σαββάτου (25/2) η Γιουβέντους, η οποία κέρδισε με 2-0 και την Έμπολι και έφτασε έτσι συνολικά τις 13 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Παράλληλα διεύρυνε το σερί που αυτό τον καιρό στις επτά διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και εννιά συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις. Με αυτό τον τρόπο επιβεβαίωσε και την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Στο πρώτο ημίχρονο έχασε ευκαιρίες με τον Μάντζουκιτς κυρίως, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Ωστόσο, οι «μπιανκονέρι» επέμειναν και το 1-0 έγινε στο 52' με κεφαλιά του Μάντζουκιτς. Χρειώθηκε, πάντως, ως αυτογκόλ του Σκορούπσκι.

Με ωραία ενέργεια και πολύ καλό διαγώνιο σου το Άλεξ Σάντρο έκανε το 2-0 στο 65' και εκεί τελείωσαν όλα. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Γιουβέντους πήγε με ματς παραπάνω στο +10 από τη δεύτερη Ρόμα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Νέτο, Ντάνι Άλβες, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Αλέξ Σάντρο, Μαρκίζιο (79' Ρινκόν), Πιάνιτς, Στουράρο (74' Ντιμπάλα), Κουαρδάδο (85' Πιάτσα), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

ΕΜΠΟΛΙ: Σκορούπσκι, Λαουρίνι, (70' Βεσέλι) Μπελούσι, Αντρέα Κόστα, Πασκουάλ, Κρούνιτς, Ντιουσέ, Χοσέ Μάουρι (77' Μπούσελ), Ελ Καντουρί, Πουτσαρέλι, Μαριλούνγκο (70' Τιάμ).