26/04/2024
Europa League | Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017 - 00:38

Αποκλεισμοί για Τότεναμ και Φιορεντίνα

Διέλυσε την Άλκμααρ με 7-1 η Λυών, προκρίσεις για Ροστόβ και Κοπεγχάγη * Στην παράταση η Θέλτα

Επική πρόκριση πήρε το βράδυ της Πέμπτης (23/2) στην Ιταλία η Γκλάντμπαχ... Μπορεί να είχε χάσει εντός έδρας με 0-1 στο πρώτο ματς, μπορεί να βρέθηκε πίσω με 2-0 στο σκορ, αλλά πήρε τελικά το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Κάλινιτς και Βαλέρο ήταν εκείνοι που έβαλαν τα γκολ για τη Φιορεντίνα, την οποία εκτέλεσε στη συνέχεια ο Στιντλ. Ο Γερμανός έκανε χατ τρικ μέσα σε έντεκα λεπτά και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Κρίστιανσεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Η άλλη έκπληξη από τα βραδινά ματς σημειώθηκε στο Λονδίνο, εκεί που η Τότεναμ αποκλείστηκε από τη Γάνδη. Ο Έρικσεν βρήκε δίχτυα νωρίς ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Κέιν και λίγο μετά ο Ντέλε Άλι αποβλήθηκε για δολοφονικό μαρκάρισμα. Στο 61' ο Γουανιάμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Λονδρέζους, οι οποίοι έψαχναν ένα γκολ ακόμη. Ωστόσο, σε μία αντεπίθεση στο 82' ο Περμπέ έκανε το τελικό 2-2.

Τρομακτική ήταν η Λυών, η οποία διέσυρε την Άλκαμαρ με 7-1 και πέρασε έτσι πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ με ισοπαλία στην Πράγμα σφράγισε το εισιτήριο η Ροστόβ. Το μοναδικό ματς που πήγε στην παράταση ήταν αυτό της Θέλτα, η οποία πήρε ανύπαρκτο πέναλτι στο φινάλε. Ο Άσπας σκόραρε και στο έξτρα τριαντάλεπτο έγινε και το 0-2 από τον Γκαμπράλ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Κάρλος Σάντσες, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπάντελι (64' Μπαμπακάρ), Βεσίνο, Κιέζα, Ολιβέρα, Μπόρχα Βαλέρο, Μπερναρντέσκι (64' Ίλισιτς), Κάλινιτς.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γιάντσκε, Κρίστενσεν, Βέστεργκαρντ, Βεντ, Κράμερ, Νταχούντ (80' Στρομπλ), Χέρμαν, Χόφμαν (73' Τζόνσον), Τοργκάν Αζάρ (27' Ντρμιτς), Στιντλ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ρεβάνς των «32» του Γιουρόπα Λιγκ (σε αγκύλη το σκορ του πρώτου αγώνα):

Ρόμα - Βιγιαρεάλ 0-1 (15' Μπορέ) [4-0]

Μπεσίκτας - Χαπόελ Μπερ-Σεβά 2-1 (17' Αμπουμπακάρ, 87' Τοσούν / 64' Νουακαέμε) [3-1]

Γκενκ - Άστρα Τζούρτζου 1-0 (67' Ποθουέλο) [2-2]

Κοπεγχάγη - Λουντογκόρετς 0-0 [2-1]

Σαχτάρ - Θέλτα 0-2 (91' πέν. Ιάγκο Άσπας, 108' Γκαμπράλ) [1-0]

Τότεναμ - Γάνδη 2-2 (10' Έρικσεν, 61' Γουανιάμα / 20' αυτ. Κέιν, 82' Περμπέ) [0-1]

Σπάρτα Πράγας - Ροστόβ 1-1 (83' Καραβάεβ / 13' Πόλοζ) [0-4]

Φιορεντίνα - Γκλάντμπαχ 2-4 (15' Κάλινιτς, 28' Μπόρχα Βαλέρο / 44' πέν., 47' και 55' Στιντλ, 60' Κρίστενσεν) [1-0]

Λυών - Άλκμααρ 7-1 (4', 27' και 78' Φεκίρ, 17' Κορνέ, 34' Νταρντέρ, 86' Αουάρ, 89' Ντιακαμπί / 26' Λέβι Γκαρσία) [4-1]

* Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «16»