19/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017 - 21:49

Έκανε τη μισή δουλειά στην Πόλη

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Φενέρ (67-64), αλλά δεν έχασε τη διαφορά *Το «μπλακ άουτ» στα τελευταία λεπτά κόστισε αρκετά συνδυαστικά με τις απουσίες Σπανούλη και Γιάνγκ

Η αποστολή στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα» δεν στέφθηκε από επιτυχία εκ μέρους των Πειραιωτών που έκαναν ένα πραγματικά καλό ματς. Εντούτοις, στην κρισιμότερη καμπή του αγώνα δεν βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις και ενδεχομένως την ψυχραιμία για να φτάσουν στον επιθυμητό στόχο. Ο εντυπωσιακός Μπογκντάνοβιτς (27π.) συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Ντατόμε (17π.) έδωσαν τη μεγάλη νίκη στη Φενέρμπαχτσε με 67-64. Τουλάχιστον, ο Ολυμπιακός προστάτεψε τη διαφορά που είχε αποκομίσει στο ματς του πρώτου γύρου, σώζοντας την… παρτίδα κατά το ήμισυ. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Παπανικολάου με 13 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Στα… σημεία η Φενέρ

Ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι στο ξεκίνημα έχοντας ως «πυλώνα» τον Γκριν που σκόραρε γρήγορα 11 πόντους. Επομένως, το σκορ πήγε πολύ ψηλά στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου (22-22). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας εμφανίστηκαν χειρότεροι στη δεύτερη περίοδο. Ταυτόχρονα, οι Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε όντας παίκτες ρυθμού «πυροβολούσαν» ανελέητα από την περιφέρεια πετυχαίνοντας 16 και 10 πόντους αντίστοιχα. Οι αθλητές του Γιάννη Σφαιρόπουλου όφειλαν να προστατέψουν περισσότερο τα επιθετικά ριμπάουντ διότι στο πρώτο ημίχρονο δεν πήραν ούτε ένα.

Αντιθέτως, η Φενέρμπαχτσε πήρε έξι επιπλέον κατοχές βρίσκοντας ελεύθερα σουτ που τελικά έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να προσθέσει περισσότερη ταχύτητα στο δικό του παιχνίδι και χρειαζόταν απεγνωσμένα βοήθειες από τους περιφερειακούς (Λοτζέσκι 4π., Παπανικολάου 2π.) στο σκοράρισμα που έδειχναν εκτός κλίματος αγώνα.

Η αποστομωτική απάντηση του Ολυμπιακού

Στον αντίποδα η Φενέρμπαχτσε διέθετε πιο μεγάλα κορμιά και σχετική υπεροπλία μέσα στο «ζωγραφιστό». Οι Πειραιώτες χρειάζονταν μεγάλα σουτ και ο Παπανικολάου πέτυχε δύο σερί τρίποντα με τα δεύτερο να επιτυγχάνεται στον αιφνιδιασμό (42-42). Επίσης, πήγαν πιο δυνατά στις διεκδικήσεις όντας περισσότεροι σκληροί στην άμυνα μετά την ανάπαυλα. Με ένα «χτύπημα» του Μάνταρη από τα 6.75 ανέκτησαν προσωρινά το προβάδισμα (44-45).

Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» σε όλους τους τομείς. Μάλιστα, το τρίτο επιθετικό ριμπάουντ μετατράπηκε σε καλάθι από τον επιμένοντα Παπαπέτρου (45-47). Αναμφίβολα, χρειαζόταν πόντοι από το περίφημο…. Secondunit. Ο Γουότερς πέρασε στο παρκέ και σκόραρε λίγο πριν το φινάλε στο 3ο δεκάλεπτο για το +4 (45-49). Ένα κλέψιμο από την πίεση που άσκησε ο Γκριν μετατράπηκε σε προσωπικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το +6. (45-51).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας καθήλωσαν τους γηπεδούχους, όταν ο Γουότερς έδωσε μεγάλη καμπύλη στη μπάλα για το 45-53, αντλώντας ταυτόχρονα… τόνους ενέργειας στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν ένα απίθανο σερί 22-7. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή μετά από τρίτο μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου (46-56) για να παρεμβληθεί μία βολή του Μπογκντάνοβιτς.

Φινάλε - θρίλερ

Με φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοβ η απόσταση αυξήθηκε εκ νέου(47-58) για ν’ ακολουθήσει τρίποντο – ανάσα του Μπογκντάνοβιτς από τουρκικής πλευράς. Τα μπλοκ άουτ λειτουργούσαν αρμονικά με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται περισσότερη ισορροπία στα ριμπάουντ. Εξάλλου, οι δεύτερες ευκαιρίες κρατούσαν ουσιαστικά τους Τούρκους μέσα στη διεκδίκηση του ματς, ενώ τα ομαδικά φάουλ συμπληρώθηκαν νωρίς στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός τσάκιζε… κόκκαλα στην άμυνα όσο και αν διαμαρτύρονταν οι Τούρκοι αναφορά με ένα πραγματικά εκπρόθεσμο καλάθι του Μπογκντάνοβιτς. Σε όλα τα παραπάνω προσθέτουμε ορισμένα λάθη που έκαναν δύσκολη την «ερυθρόλευκη» ζωή δίνοντας εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο για τη Φενέρ που μείωσε στο -4 (56-60).

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο Λοτζέσκι, ενώ ο Παπανικολάου έστειλε τους γηπεδούχους στις βολές, 5:10 πριν το φινάλε.

Αίφνης το -10 «ροκανίστηκε» στο… -2 χάρη σε δύο βολές του Ντατόμε. Επιτακτικό έμοιαζε το τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο με τον Ολυμπιακό να μετρά επτά σερί κάκιστες επιθέσεις καθώς η Φενέρ «έσφιξε» την άμυνα.

Ένα τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς έδωσε πρωτοπορία στη Φενέρ (61-60) για ν’ ακολουθήσει ακόμη ένα ελεύθερο σουτ του Ντατόμε (64-60). Ένα αντιαθλητικό του Μπιρτς έστειλε τον Ούντο σε ½ βολές (65-60, 2:56) πριν το φινάλε. Το ματς παρέμενε ανοιχτό τόσο για τη νίκη όσο και τη διαφορά.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονταν δημιουργία και προπάντων σκοράρισμα. Εντούτοις, τα λάθη έγιναν σερί και έχασαν ένα δικό τους ματς στις λεπτομέρειες με τις σημαντικές απουσίες και ιδιαίτερα εκείνη του Σπανούλη να συντελούν στην έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Oύντο 6 (6ρ), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νούναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8, Ντατόμε 17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 17, Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13 (3τρ, 8ρ), Μάντζαρης 6 (6ασ), Λοτζέσκι 4.