27/04/2024
Champions League | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 23:52

«Kαθάρισε» η Γιουβέντους

Οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν 2-0 την Πόρτο στο «Ντραγκάο» και μόνο με... χαρακίρι δεν θα βρεθούν στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ *Μικρό προβάδισμα για τη Σεβίλλη με το 2-1 επί της Λέστερ

Μια ανάσα από την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Γιουβέντους, καθώς το βράδυ της Τετάρτης (22/2) επικράτησε με 2-0 της Πόρτο επί πορτογαλικού εδάφους.

Στο «Ντραγκάο», λοιπόν, οι «μπιανκονέρι» απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 27' λόγω αποβολής του Τέλες με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να σημαδέψει το δοκάρι με σουτ ο Ντιμπάλα στο 45'+1.

Στην επανάληψη, η λύση για τους πρωταθλητές Ιταλίας στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για τους «16» της διοργάνωσης ήρθε από τους παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή, με τον Κροάτη Πιάτσα να ανοίγει το σκορ στο 72' με σουτ από διαγώνια θέση.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ντάνι Άλβες να βρει δίχτυα με κοντινό πλασέ ύστερα από σέντρα του Σάντρο από αριστερά και στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, με τη «Μεγάλη Κυρία» να περιμένει ουσιαστικά τον αντίπαλό της στα προημιτελικά.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ντανίλο Περέιρα, Νέβες (61' Κορόνα), Ερέρα, Μπραχιμί (73' Ζότα) Αντρέ Σίλβα (30' Λαγιούν), Σοάρες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (73' Άλβες), Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο (67' Πιάτσα), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (86' Μαρκίζιο), Ιγκουαΐν.

Βήμα πρόκρισης για τη Σεβίλλη

Στο «Σάντσεθ Πιθχχουάν» η Σεβίλλη επιβλήθηκε με 2-1 της Λέστερ, με τον Σμάιχελ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 15' ο Κορέα, ο οποίος το είχε κερδίσει δύο λεπτά νωρίτερα σε ανατροπή του από τον Μόργκαν.

Στο 25', πάντως, οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ με ωραία κεφαλιά του Σαράμπια μετά από σέντρα του Εσκουδέρο από αριστερά, ενώ στο 50' το σουτ του Βιτόλο σταμάτησε στο δοκάρι.

Το 2-0 ήρθε στο 62' με υπέροχο πλασέ του Κορέα, με τους Άγγλους να μειώνουν στο 73' με πλασέ του Βάρντι και να διατηρούν τις ελπίδες τους για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σεβίλλη είχε και δεύτερο δοκάρι σε κεφαλιά του Ραμί στο 88', για να κρατήσει πάντως το μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Ραμί, Λενγκλέ (55' Καρίσο), Σέρχιο Εσκουδέρο, Εν' Ζονζί, Νασρί, Πάμπλο Σαράμπια, Μαριάνο, Βιτόλο, Γιόβετιτς, Κορέα (63' Ιμπόρα).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουκς, Ντρινκγουότερ, Ντίντι, Μαχρέζ, Ολμπράιτον (88' Αμαρτέι), Μούσα (58' Γκρέι), Βάρντι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τρίτη (14/2)

Μπενφίκα - Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-0 (48' Μήτρογλου)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπαρτσελόνα 4-0 (18', 55' Ντι Μαρία, 40' Ντράξλερ, 72' Καβάνι)

Τετάρτη (15/2)

Ρεάλ Μαδρίτης - Νάπολι 3-1 (19' Μπενζεμά, 49' Κρόος, 54' Καζεμίρο - 8' Ινσίνιε)

Μπάγερν Μονάχου - Άρσεναλ 5-1 (11' Ρόμπεν, 53' Λεβαντόφσκι, 56', 63' Τιάγκο Αλκάνταρα, 88' Μίλερ - 30' Σάντσες)

Τρίτη (21/2)

Μάντσεστερ Σίτι - Μονακό 5-3 ( 26' Στέρλινγκ, 58' και 71' Αγκουέρο, 77' Στόουνς, 82' Σανέ - 32' και 60' Φαλκάο, 40' Μπαπέ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4 (48' Μπελαραμπί, 68' αυτ. Σάβιτς- 17' Σαούλ, 25' Γκριεζμάν, 59' πέν. Γκαμεϊρό, 86' Τόρες)