29/04/2024
Ισπανία | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 21:57

Η Βαλένθια έβαλε... στοπ στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι Μαδριλένοι γνώρισαν ήττα-σοκ από τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» (2-1)

Την ξέφρενη πορεία της Ρεάλ Μαδρίτης σταμάτησε την Τετάρτη (22/2) η Βαλένθια, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-1, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν, και έβαλε ξανά την Μπαρτσελόνα στο κόλπο του τίτλου.

Οι «μερένχες» ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, ηττήθηκαν στα… ίσια από τις «νυχτερίδες» και διατηρήθαν στο +1 από τους δεύτερους Καταλανούς, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Αντίθετα, με τη νίκη της αυτή η Βαλένθια έκανε άλμα παραμονής, καθώς απομακρύνθηκε δέκα ολόκληρους βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να φανταστεί η ομάδα του Βόρο Γκονζάλεθ. Μόλις στο 4’ ο Τζάτζα με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0 ενώ πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ορεγιάνα στο 9’ έγραψε το 2-0. Οι «μερένχες» προσπάθησαν να αντιδράσουν και ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα ο Ρονάλντο μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι πίεσαν, θέλησαν να φτάσουν με αξιώσεις προς την αντίπαλη εστία όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νιέγκο Άλβες, Κανσέλο, Γκαράι, Μανγκαλά, Γκαγιά, Πέρες, Παρέχο, Νάνι (39’ Σικέιρα), Ορεγιάνα (56’ Σολέρ), Ελ Χαντάντι, Τζάτζα (54’ Σουάρεθ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν (73’ Νάτσο), ΣέρχιοΡάμος, Μαρτσέλο, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς (76’ Λούκας), Ροντρίγκες (62’ Μπέιλ), Ρονάλντο, Μπενζεμά.