30/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 - 21:32

Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν στο Βελιγράδι την Παρτιζάν με 82-78 και πέρασαν στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τενερίφη

Παρών στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ δηλώνει ο ΠΑΟΚ, αφού το βράδυ της Τετάρτης (22/2) νίκησε επί σερβικού εδάφους την Παρτιζάν με 82-78 και υπερκάλυψε το -2 της ήττας του στην Πυλαία.

Στη ρεβάνς για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, λοιπόν, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κλείνοντας αρχικά το πρώτο ημίχρονο στο +15 (32-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας (50-64), για να τα... χάσουν κάπως στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν στο τελικό -4 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Παρά τις άστοχες βολές του Μαργαρίτη ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν δέχθηκε άλλο καλάθι και έτσι έφυγε από το Βελιγράδι με τη σπουδαία πρόκριση, έχοντας ως επόμενη αντίπαλο την Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη.

Ο ΜακΦάντεν με 26 πόντους και 7 τρίποντα έκανε φοβερό παιχνίδι για τους Θεσσαλονικείς, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Σάιμπερτ και Πέινερς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-47, 50-64, 78-82

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Τσάνακ): Ρόμπινσον 7 (1), Ρατκόβιτσα 2, Βράμπατς 8, Τανάσκοβιτς, Βελίτσκοβιτς 19, Μαϊστόροβιτς, Μπίρτσεβιτς 11, Άντριτς 11 (3), Ποτ 11, Λούκοβιτς 7.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 12 (2), ΜακΦάντεν 26 (7), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 1, Σάιμπερτ 16 (2), Κλάντον 8, Πέινερς 15 (1).