26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017 - 21:28

Έχει μέταλλο η ΑΕΛ

Πολύ σημαντική νίκη για τους «βυσσινί», οι οποίοι πήγαν στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού κερδίζοντας 2-1 τον Λεβαδειακό * Με δέκα τελείωσαν και οι δύο ομάδες

Είναι εδώ και σκοπεύει να παραμείνει... Αυτό ήταν το μήνυμα που έστειλε το βράδυ της Δευτέρας (20/2) η ΑΕΛ, η οποία πήρε τη δεύτερη νίκη της μέσα στο 2017 και πάλι σε ματς που... έκαιγε για την ίδια.

Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν 2-1 του Λεβαδειακού και επιβεβαίωσαν πως έχουν μέταλλο. Μπορεί να μην υπάρχει η ποιότητα του παρελθόντος, μπορεί να έχουν γίνει λάθη, όμως, η φανέλα της είναι βαριά. Πήγε στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού κάνοντας μεγάλο βήμα για τη σωτηρία.

Για τους Βοιωτούς αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα και πλέον τα πράγματα για εκείνον περιπλέκονται πάρα πολύ, αφού συνεχίζουν να βρίσκονται χέρι-χέρι με τον Ηρακλή, ο οποίος τη δεδομένη χρονική στιγμή δείχνει καλύτερη εικόνα και έχει βγάλει και πιο δύσκολο πρόγραμμα.

Πολυτιμότερος του ματς με γκολ και ασίστ ήταν ο Ρέντζας, ενώ για τους γηπεδούχους πήγαν ακόμη καλά οι Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης και Μασαλέσα. Σταθερά μέτριος ο Ικάουνιεκς, δεν έδειξε κάτι και ο Ρέγιες. Για τους «πράσινους» άρεσαν Τόνι Σίλβα και Καραμπουέ. Αρνητικός ο Νιάς, δεν προσέφερε τα αναμενόμενα ο Γιακουμάκης.

Μπορεί να ήταν κομβικής σημασίας το ματς και για τις δύο ομάδες, όμως, αμφότερες μπήκαν με διάθεση να φτιάξουν φάσεις. Έτσι το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρώς τον έλεγχο από νωρίς και να κερδίζουν γρήγορα αρκετά κόρνερ, τα οποία όμως δεν αξιοποίησαν.

Ο Λεβαδειακός είχε γρήγορους παίκτες μεσοεπιθετικά και προσπάθησε με αυτούς να χτυπήσει την ΑΕΛ. Κεφάτος ο Τόνι Σίλβα, ο οποίος δημιούργησε ρήγματα, ενώ προσπαθούσε να τον βοηθάει και ο Καραμπουέ. Αντιθέτως, ο Γιουσούφ δεν μπορούσε να φανεί με εξαίρεση ένα σουτ που έκανε στο 25'.

Τρία λεπτά νωρίτερα, βέβαια, είχε γίνει το 1-0. Ο Ρέντζας βρήκε τον Αγκάνοβιτς και εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Ο Κροάτης ήταν, άλλωστε, καλός όσο άντεξε και δημιούργησε προβλήματα στον Βούρο. Πήρε προσπάθειες πάνω του, όπως έγινε αντίστοιχα και από δεξιά κυρίως με τα ανεβάσματα του Ρέντζα.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά έλειπε από τους παίκτες του η καλή τελική επιλογή. Έτσι απείλησαν μέχρι την ανάπαυλα μόνο με μία ωραία ενέργεια του Τόνι Σίλβα, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ναμάσκο έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ντέλετιτς.

Πολύ γεμάτο ήταν το δεύτερο 45λεπτο στο οποίο ο Λεβαδειακός μπήκε πολύ καλύτερα. Οι παίκτες του ήταν κινητικοί, άρχισαν από νωρίς να δημιουργούν προβλήματα και είχαν μία καλή ευκαιρία με τον Καραμπουέ στο 55'. Έξι λεπτά μετά η τύχη τους χαμογέλασε και ο Καλτσάς έκανε το 1-1 με την μπάλα να κοντράρει στον Αβραάμ.

Στο 63' ο Ντέλετιτς αποβλήθηκε, αλλά δύο λεπτά μετά σε παρόμοια φάση αποβλήθηκε για αγκωνιά και ο Γιουσούφ, ο οποίος θα γινόταν αλλαγή. Το ματς έγινε ροντέο, οι χώροι αυτομάτως ήταν περισσότεροι στη συνέχεια και τελικά το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ, που έκανε το 2-1 με τον Ρέντζα στο 71'.

Ο Λεβαδειακός κλήθηκε να βγει και πάλι μπροστά και προσπάθησε να απειλήσει με βαθιές μπαλιές. Ο Χριστόπουλος έβαλε στο ματς τον Μιλιάζες, γύρισε την άμυνά του σε τριάδα και προσπάθησε με τα στημένα και τις σέντρες του Πορτογάλου να φτάσει στην ισοφάριση. Οι Βοιωτοί έκαναν αισθητή την παρουσία τους μόνο με τα κόρνερ και τα φάουλ του πρώην παίκτη του ΟΦΗ, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και γνώρισαν άλλη μία ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτριος Στυλιαράς (Αιτ/νίας), βοηθοί του οι Αλέξανδρος Γρεβενής (Χαλκιδικής) και Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Απόστολος Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: 12' Φατιόν, 50' Ντέλετιτς, 90' Γκουλουζάντε, 90'+5 Ξενοδόχοφ, 90'+5 Αβραάμ - 15' Γιουσούφ, 24' Νιάς, 75' Καλτσάς, 86' Μιλιάζες, 89' Τριποτσέρης

Κόκκινες: 63' Ντέλετιτς - 65' Γιουσούφ

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας (88' Γιοβάνοβιτς), Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Ρέγιες (54' Γκουλουζάντε), Αγκάνοβιτς (77' Βαρέλα), Ναζλίδης, Ικαούνιεκς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος (78' Μιλιάζες), Μεντί, Ουόν (35' λ. τρ. Τριποτσέρης), Νιάς, Καλτσάς, Ζεζίνιο, Τόνι Σίλβα (87' λ. τρ. Βασιλείου), Καραμπουέ, Γιουσούφ, Γιακουμάκης.