04/05/2024
Ισπανία | Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017 - 00:02

Αγχωτική νίκη για την Μπαρτσελόνα

Ο Μέσι με πέναλτι στο 90' έδωσε τους τρεις βαθμούς στους Καταλανούς κόντρα στη Λεγκανές (2-1)

Στο -1 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης παραμένει η Μπαρτσελόνα, που δυσκολεύθηκε αφάνταστα να καταβάλει την αντίσταση της Λεγκανές με 2-1 το βράδυ της Κυριακής (19/2) στο «Καμπ Νου».

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν ο Μέσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, που έπαιξε για 87 λεπτά, ισοφάρισε στο 71' με τον Λόπεθ και «πάγωσε» τους Καταλανούς.

Εντέλει, ο Νεϊμάρ στο 90' κέρδισε πέναλτι, ο Μέσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και οι νταμπλούχοι Ισπανίας έφτασαν τους 51 βαθμούς έναντι 52 της Ρεάλ, που έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Από την πλευρά της, η Λεγκανές με 18 είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Ματιέ, Ντιν (81' Άλμπα), Ράκιτιτς, Γκόμες (80' Ινιέστα), Ραφίνια (80' Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρεζ, Νεϊμάρ.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Ερερίν, Τίτο, Μαντοβάνι, Σιόβας (87' Ίνσούα), Ρίκο, Ελ Ζαρ, Αλμπέρτο, Μοράν (65' Λόπεθ), Γκάμπριελ, Σιμανόβσκι (70' Ματσίς), Γκερέρο.

Tα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή (17/2)

Γρανάδα - Μπέτις 4-1 (18' Καρσελά, 28', 64' Ράμος, 33' Περέιρα - 75' Πετρός)

*Στο 66' αποβλήθηκε ο Περέιρα για τη Γρανάδα

*Στο 66' αποβλήθηκε ο Ναουέλ για την Μπέτις

Σάββατο (18/2)

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4 (49' Άλβαρεθ   - 46' Φερέιρα Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ - Εσπανιόλ 2-0 (33’ Μοράτα, 82’ Μπέιλ)

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Αλαβές 0-1 (68' πέν. Μανού Γκαρσία)

Σεβίλλη - Έιμπαρ 2-0 (30' Σαράμπια, 90'+1 Βιτόλο)