28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 19:16

Τεσσάρα χωρίς καν να φορτσάρει

Δεν βρήκε αντίσταση από τη Βέροια ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 4-0 * Δύο γκολ ο Πρίγιοβιτς, άρεσε και ο Ενρίκε

Συνήλθε... Το χαστούκι από τη Σάλκε ταρακούνησε τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν τον αποσυντόνισε όπως εκείνος έδειξε το απόγευμα της Κυριακής (19/2) επιστρέφοντας στις νίκες με το 4-0 επί της Βέροιας.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν ιδιαίτερα. Ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους και ουσιαστικοί και με αυτό τον τρόπο μπόρεσαν να πάρουν τρίποντο που τους ανεβάζει πάνω από τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση και τους κρατάει σε απόσταση αναπνοής από τον Πανιώνιο, ο οποίος την επόμενη εβδομάδα πηγαίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Πρίγιοβιτς για άλλο ένα ματς επιβεβαίωσε ότι είναι ένας φορ που σκοράρει με μεγάλη άνεση, κάτι που έλειπε από τον ΠΑΟΚ, ενώ πολύ καλά στοιχεία έδειξε και ο Ενρίκε. Θετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ουάρντα, ενώ αναμφίβολα υπήρξαν στον «Δικέφαλο του Βορρά» χαμόγελα και για τις ευκαιρίες που πήραν οι Πούγγουρας και Σιαμπάνης.

Από την άλλη πλευρά, στον πάτο της βαθμολογίας μετά από άλλη μία αγωνιστική παραμένει η Βέροια, η οποία όμως έβγαλε πλέον ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα και καλείται στη συνέχεια να κάνει τη δική της αντεπίθεση για να παραμείνει στην κατηγορία. Οι παίκτες της έκαναν εύκολα λάθη και γι' αυτό γνώρισαν την πέμπτη ήττα στη σειρά.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά. Πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 10' με τον Ενρίκε. Επτά λεπτά μετά έγινε το 1-0 με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Σισοκό.

Η Βέροια για λίγα λεπτά έχασε την... μπάλα κάνοντας αρκετά λάθη. Μέχρι να συνέλθει θα μπορούσε να έχει δεχτεί και δεύτερο γκολ από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κάμπος. Ωστόσο, σταδιακά έριξε ταχύτητα και αρκέστηκε απλώς στο να κοντρολάρει το ματς.

Αυτό δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο, αφού απέναντί του είχε μία ομάδα που δυσκολευόταν πολύ να γίνει απειλητική. Μόνο ο Σαρπόνγκ με ατομικές προσπάθειες έφτανε σε τελικές, αλλά δεν είχε στηρίγματα. Όλα ξεκινούσαν, βέβαια, από τον χώρο του κέντρου, όπου υπήρχε μία δυσλειτουργία με τον Άρτσε να μην μπορεί να οργανώσει το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας παίξει και την Πέμπτη (16/2) με τη Σάλκε δεν ήθελε να ανεβάσει στροφές, αλλά βρήκε τον τρόπο να σκοράρει ξανά. Τα κατάφερε στο 42' με πέναλτι του Πρίγιοβιτς, το οποίο είχε κερδίσει ο Ενρίκε. Έτσι πήγε με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο και με τον Ουάρντα να ψάχνει τα πατήματά του. Ο Αιγύπτιος, μάλιστα, τα άκουσε ουκ ολίγες φορές από τον Ίβιτς.

Ο Σέρβος τεχνικός σκέφτηκε μέχρι και να αντικαταστήσει πρόωρα τον Ουάρντα, αλλά τελικά τον άφησε και στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε. Ο πρώην εξτρεμ του Παναιτωλικού ήταν σαφώς καλύτερος, είχε διάθεση να αποδείξει και έβγαλε δύο ασίστ.

Η πρώτη ήρθε στο 50', όταν από δική του εκτέλεση κόρνερ ο Πρίγιοβιτς με υποδειγματική κεφαλιά έκανε το 3-0. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα επί της ουσίας και αυτό φάνηκε και από τις αλλαγές του Ίβιτς στη συνέχεια, ο οποίος έδωσε ανάσες σε επιβαρυμένους ποδοσφαιριστές του.

Η Βέροια δεν τα παράτησε και έψαξε το γκολ της τιμής. Είχε, μάλιστα, μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαλάφα στο 71' και στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 4-0. Ο Ουάρντα βρήκε τον Πέλκα και ο τελευταίος με υποδειγματικό τελείωμα βρήκε δίχτυα.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο αξιοσημείωτο σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν η διάθεση των φιλοξενούμενων να βρουν ένα γκολ. Δεν κατάφεραν, πάντως, να κερδίσουν τον νεαρό Σιαμπάνη, ο οποίος στο ντεμπούτο του πραγματοποίησε και μία πολύ καλή επέμβαση στο φινάλε σε σουτ του Σαρπόνγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γεώργιος Μπλάνας (Μεσσηνίας), βοηθοί του οι Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου) και Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Ευβοίας), ενώ τέταρτος ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: 82' Σάκχοφ - 65' Σισοκό

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος (63' Σιαμπάνης), Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς (54' Πούγγουρας), Κίτσιου, Σάχοφ, Κάτσε, Ουάρντα, Κάμπος (69' Πέλκας), Ενρίκε, Πρίγιοβιτς.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Ασίγκμπα, Αντονιάν, Σισοκό, Βασιλαντωνόπουλος, Τόμας (58' Μπελαΐντ), Μπαλάφας, Στόιτσεφ (77' Λινάρδος), Άρτσε (67' Μίλιεβιτς), Σαρπόνγκ, Καπετάνος.