25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 18:12

Είδε… φως με Ντάγκρα

Ο νεαρός ακραίος μεσοεπιθετικός πέτυχε δύο γκολ, ενώ κέρδισε και πέναλτι στην πρώτη νίκη του Αχαρναϊκού έπειτα από καιρό με 3-1 επί του Αιγινιακού με ανατροπή

Έσπασε την… κατάρα ο Αχαρναϊκός! Έπειτα από επτά συνεχόμενες ήττες, τις οποίες είχε «σπάσει» μόνο η νίκη στα χαρτιά επί του Πανθρακικού, η ομάδα του Μενιδίου πανηγύρισε ξανά τρίποντο την Κυριακή (19/2) και μάλιστα με ανατροπή.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 του Αιγινιακού εντός έδρας αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ντάγκρα που κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ήρθε η «απάντηση» στο γκολ του Ζγκούρη, ενώ πέτυχε και τα άλλα δύο γκολ της ομάδας του.

Οι δύο ομάδες άργησαν να πάρουν… μπρος, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να δείχνουν πιο δραστήριοι και τελικά να ανοίγουν το σκορ στο 30ό λεπτό, όταν ο Ζούρκος έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Τσουβαλτσίδης δεν μπόρεσε να κόψει και ο Ζγκούρη βρέθηκε τετ α τετ με τον Ψύχο και με πλασέ έκανε το 0-1.

Το γκολ δεν πτόησε τους γηπεδούχους που τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσολακίδη στον Ντάγκρα, με τον Τζέφερσον που ανέλαβε την εκτέλεση να μην αστοχεί.

Ο Αιγινιακός θα μπορούσε να έχει πάρει εκ νέου προβάδισμα στο 38’ όταν έπειτα από σύγχυση της άμυνας ο Ψύχος ήταν εξουδετερωμένος, αλλά το σουτ του Ζούρκου σταμάτησε στον Σωτηράκο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με ωραίο πλασέ του Ντάγκρα στο 68ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να «χτυπά» και τρία λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσεμπερίδη και κεφαλιά - γύρισμα του Καραντασιάδη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς στο 79ο λεπτό, όταν ο Γιαζιτζόγλου έκανε το σουτ, αλλά ο Ψύχος απέκρουσε εντυπωσιακά, με το 3-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους Αντώνιο Σινιοράκη (Χανίων) και Ανδρέα Χαραλαμπόπουλο (Αρκαδίας), ενώ 4ος ήταν ο Σταύρος Δημητρόπουλος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 37’ Τσεμπερίδης, 87’ Τζέφερσον - 23’ Πασαλίδης, 60’ Μπουρντουζάν, 80’ Γιαζιτζόγλου

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Ψύχος, Σωτηράκος, Λύρας (55’ Πλαβούκος), Τσεμπερίδης, Καραντασιάδης, Ζαχαρός (68’ Μεζίνι), Ντάγκρας (90’ Μεγαλοοικονόμου), Αναστασίου, Σταμούλης, Τσουβαλτσίδης, Τζέφερσον.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Καραγιόζης, Τσολακίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Πατράλης, Αντωνιάδης (74’ Γκατσολάρι), Ζούρκος, Ζγκούρη, Σκραπάρας (78’ Παπαδόπουλος), Μπουρντουζάν (67’ Φασίδης).