25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 17:38

Ανάσα για την Καλλονή

Νέα εντός έδρας νίκη για τους Μυτιληνιούς, οι οποίοι επιβλήθηκαν 1-0 του Αγροτικού Αστέρα

Προσπαθεί να το κάνει... κάστρο! Δεύτερη νίκη στη σειρά εντός έδρας χωρίς και πάλι να δεχτεί γκολ για την Καλλονή, η οποία επιβεβαίωσε την Κυριακή (19/2) πως είναι βελτιωμένη και πως θα παλέψει μέχρι τέλους για να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι Μυτιληνιοί κέρδισαν 1-0 τον τέταρτο Αγροτικό Αστέρα και πήραν έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα πηγαίνοντας στους 12 βαθμούς, όσους έχει και ο Αιγινιακός με τον οποίο θα παίξουν εντός έδρας στον δεύτερο γύρο (0-0 το πρώτο ματς).

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και αυτό είναι λογικό. Οι «σαρδέλες» καίγονταν για τους βαθμούς και έπαιξαν με σκοπιμότητα απλώς για να πετύχουν τον στόχο τους κόντρα σε μία ομάδα που ηττήθηκε ξανά μετά από τρία ματς.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο με μεγάλη δυσκολία μπορούσε κάποιος να βρει όχι φάση, αλλά ακόμη και τελική προσπάθεια. Ήταν εμφανές πως οι δύο ομάδες προσπαθούσαν πρωτίστως να διαφυλάξουν τα νότα τους με αποτέλεσμα να είναι πολύ κλειστό το ματς.

Η Καλλονή απείλησε μόλις στο 2', όταν ο Γιακουμής απέκρουσε φάουλ του Λαμπράκη και ο Σισέ αστόχησε προ κενής εστίας. Ωστόσο, στη συνέχεια το μόνο αξιοσημείωτο ήταν οι αρκετές κάρτες από τα δυνατά μαρκαρίσματα που έγιναν.

Στο 25' ο Αγροτικός Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του με τον Τάι να αστοχεί απέναντι από τον Μανιάτη, ενώ 20 λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Τάι εκτέλεσε φάουλ και ο Δεινόπαπας αμαρκάριστος αστόχησε με κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά για τις δύο ομάδες με τον Αγροτικό Αστέρα να απειλεί πρώτος στο 48', όταν ο Μανιάτης απέκρουσε σουτ του Τάι. Από το κόρνερ ο Βαφέας πήρε την κεφαλιά και αστόχησε.

Έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά της Καλλονής. Οι Μυτιληνιοί, όμως, δεν έκαναν μία απλή ευκαιρία, αλλά σκόραραν. Ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ, ο Γιακουμής απέκρουσε και στη συνέχεια ο Ρεπετσάς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αγροτικός αναγκάστηκε στη συνέχεια να ρισκάρει και να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά έδειξε πως δεν μπορούσε να διασπάσει τη συμπαγή άμυνα των γηπεδούχων. Ο Γκότοβος είχε μία άστοχη κεφαλιά στο 73' και στο 75' ο Μέρντοβιτς δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός την τελευταία στιγμή. Έτσι έως το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών), βοηθοί του οι Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών) και Δαυίδ Πριόνας (Ευβοίας), ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Τσουκαλάς (Αθηνών).

Κίτρινες: 7' Ζουλιώτης, 74' Μανιάτης - 2' Βουτσιάς, 11' Κουκόλης, 30' Τεγούσης

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκαρής (80' Μέγκαχεντ), Λίταινας, Λαμπράκης (80' Αγριμάκης), Σοφιάνης, Σισέ (60' Σβόγιτς).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Νεντίδης): Γιακουμής, Αργυρίου, Γκότοβος, Κουκόλης, Βουτσιάς (46' Μέρντοβιτς), Τεγούσης, Τάι, Ουνγιαλίδης, Φιλίπε, Τριανταφυλλάκος (46' Βαφέας), Δεινόπαπας (70' Γκέσιος).