27/04/2024
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ | Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017 - 01:39

Η βαρύτερη εντός έδρας

Ο Αστέρας Τρίπολης υποχρεώθηκε στην μεγαλύτερη σε έκταση του σκορ ήττα στην ιστορία του στην Σούπερ Λίγκα, ενώ δέχτηκε για πρώτη φορά στο σπίτι του τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο

Η μεγαλύτερη συντριβή μέσα στην Τρίπολη ήταν αυτή από τον Παναθηναϊκό. Μέχρι πρότινος, ο Αστέρας είχε υποστεί ήττες με τέσσερα γκολ διαφοράς στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Συγκεκριμένα, στις 20 Μαίου του 2015 (πλέι οφ) ειχε χάσει 0-4 από τον Παναθηναϊκό με γκολ των Σίντενφελντ, Καρέλη (2) και Μπεργκ, ενώ με το ίδιο σκορ είχε ηττηθεί από τον Ηρακλή στις 27 Φεβρουαρίου του 2010, με τέρματα των Ίακομπ (2), Κονέ και Μιλάνο. Τεσσάρα έχει... φάει και από την Τότεναμ στο πλαίσιο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ στις 10 Δεκεμβρίου του 2015.

Ουσιαστικά, ο Αστέρας ισοφάρισε την ήττα με την μεγαλύτερη διαφορά τερματών από το 2007 και μετά που βρίσκεται στα σαλόνια. Αναφερόμαστε στο ματς Ολυμπιακός-Αστέρας 7-2, στις 25 Μαρτίου του 2012, όταν μάλιστα είχε προηγηθεί με 2-0, αλλά δέχτηκε έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (καρέ ο Μιραλάς και από ένα γκολ οι Τζιμπούρ, Ορμπάιθ και Φουστέρ). Αυτές ήταν και οι περισσότερες φορές που μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του σε ένα 45λεπτο, αλλά εκτός έδρας. Το αρνητικό ρεκόρ στην έδρα του καταγράφηκε το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου στο ματς με τον Παναθηναϊκό, όταν δέχτηκε τέσσερα γκολ από τους Κλωναρίδη, Μπεργκ, Μολέδο και Εμποκού στο πρώτο μέρος (το τελικό 0-5 ο Μπουμάλ στο 83').

Με πέντε γκολ διαφορά έχει χάσει ξανά, εκτός, αλλά στο κύπελλο από τον Ολυμπιακό (5-0, στις 27 Ιανουαρίου 2016), ενώ πέντε γκολ είχε δεχτεί στο Λονδίνο από την Τότεναμ (5-1, στις 23 Οκτωβρίου του 2014) και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (5-1, στις 14 Απριλίου 2013)