18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 - 17:48

Ούτε τώρα Αιγινιακός και Πανσερραϊκός

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τους τερματοφύλακές τους να πρωταγωνιστούν * Δοκάρι για τα «λιοντάρια»

Άλλη μία αγωνιστική χωρίς να γευτούν τη χαρά της νίκης για Αιγινιακό και Πανσερραϊκό. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο Αιγίνιο την Κυριακή (12/2) για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και συνεχίζουν να… ανησυχούν.

Οι φιλοξενούμενοι, που για ακόμα ένα ματς δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα, είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, αλλά η προσπάθεια του Στέβιτς κατέληξε στο δοκάρι, ενώ οι δύο τερματοφύλακες πραγματοποίησαν σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας τους αντιπάλους τους… άσφαιρους.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν… αγριεμένα και αποφασισμένα να σπάσουν την κατάρα, αλλά ο Καραγκιόζης δεν το επέτρεψε στον Ρούτση που απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ στο 14’ ο Στέβιτς είδε το σουτ του στην αντεπίθεση να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Καραγκιόζης και Ρίστιτς συνέχισαν να ανταγωνίζονται στις αποκρούσεις όταν και ο Αιγινιακός κατάφερε να ισορροπήσει το ματς περίπου στο μισάωρο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν άλλη μία μεγάλη ευκαιρία πριν το φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο γκολκίπερ του Αιγινιακού νίκησε τον Κάκκο.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Αιγινιακός έψαξε πιο έντονα το γκολ και θα μπορούσε να έχει «κλέψει» τη νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρανγκέλοφ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρίστιτς, αλλά ο τελευταίος έδιωξε με γροθιές.

Από την πλευρά του, ο Πανσερραϊκός είχε «χρυσή» ευκαιρία για το τρίποντο στο 81’, αλλά ο Καραγκιόζης επενέβη σωτήρια στο τετ α τετ με τον Γκούρτσα, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Στέφανο Παρασίου (Ημαθίας) και Ηλία Παπαδόπουλο (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Δημήτρη Μαλούτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 32’ Τσολακίδης, 37’ Πασαλίδης - 27’ Βοσκόπουλος, 86’ Τσιμίκας

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Βλάχος): Καραγκιόζης, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης. Λιόλιος, Πατράλης, Ζούρκος, Ζγκούρη (46’ Σκραπάρας), Γκατσολάρι (85’ Αντωνιάδης), Μπουρντουτζάν, Τσολακίδης (86’ Ρανγκέλοφ).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Φουσού, Γαβριηλίδης, Ρούτσης (62’ Τσούτσης), Τσιμίκας, Κάκκο (72’ Κανούλας), Γκούρτσας (88’ Άντριτς).