25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 - 17:29

«Κουλούρια» στο «Ελ Πάσο»

Στο 0-0 έμειναν Καλλιθέα και Πανελευσινιακός *Με 10 τελείωσαν το ματς οι «σταχυοφόροι»

Χωρίς νικητή και σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (12/2) αναμέτρηση της Καλλιθέας με τον Πανελευσινιακό στο «Γρηγόρης Λαμπράκης» για τη 15η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Η «λευκή» ισοπαλία δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, καθώς οι Καλλιθεάτες με 15 βαθμούς είναι στη 14η θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι «σταχυοφόροι» με 7 πόντους προφανώς και συνεχίζουν να έχουν μεγάλους μπελάδες αναφορικά με την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Γιώργος Βαζάκας, λοιπόν, δεν συνδύασε με τρίποντο το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας της Ελευσίνας, η οποία τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κασνέτση στο 85' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Ελ Πάσο», η πρώτη καλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 7', με τον Σταματάκο να δέχεται την κάθετη πάσα του Μπέλη και να σουτάρει στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 10ο λεπτό ο Μακρυωνίτης επενέβη αποτελεσματικά στο παραθυράκι της εστίας του σε εκτέλεση φάουλ του Μπέλη από αριστερά, με Γουόρντεν και Συριόπουλο να μην μπορούν να βρουν καλά την μπάλα στην επαναφορά.

Στο 15' λίγο έλειψε να προηγηθεί η Καλλιθέα με αυτογκόλ, αφού ο Κολόκας πήγε να διώξει την μπάλα ύστερα από σέντρα του Λεβέντη και υποχρέωσε τον Μακρυωνίτη σε δύσκολη απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γουόρντεν ταλαιπώρησε τους αμυντικούς της ομάδας της Ελευσίνας και μπήκε στην περιοχή, ωστόσο δεν είχε καλή ισορροπία και το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί στο 27', όταν ο Ακούζιε σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Πρίντεμπς, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και ο Σταυριανός εξουδετέρωσε τον κίνδυνο για την εστία του.

Στην επανάληψη ο Πανελευσινιακός είχε καλή στιγμή στο 49', όταν ο Σιλιγαρδάκης έκανε κάθετη μπαλιά στην περιοχή της Καλλιθέας, με τον Σταυριανό να μπλοκάρει την μπάλα πριν προλάβει να κάνει το πλασέ ο Πρίντεμπς.

Στο 52ο λεπτό ο Τσίπρας έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση και ο Μακρυωνίτης έδιωξε σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπέλης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 73' ο Πρίντεμπς βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας και έκανε το σουτ, με τον Γκίνη να βάζει την κόντρα και την μπάλα να φεύγει κόρνερ, ενώ στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του παιχνιδιού ο Σμυρλής στο 90' δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή για λογαριασμό των γηπεδούχων στο γέμισμα του Τσίπρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρατσιάτος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Γκότση του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Νίκα του Συνδέσμου Αρκαδίας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταματόπουλος, Τσώνης, Συριόπουλος, Γκίνη, Τσίπρας, Μπέλης, Σταματάκος (78' Στεφάνοβιτς), Γουόρντεν (74' Κρεββατάς), Ταμπάκης (53' Σμυρλής).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Σιλιγαρδάκης (90'+1 Σιλιγαρδάκης), Ακούζιε (66' Τσίγκρος), Πρίντεμπς, Κολόκας, Γραικός, Κωνσταντινίδης, Κασνέτση, Καμπούρης, Αρναούτογλου, Νιάσον (88' Δημόπουλος).