24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 - 17:01

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η ΑΣΑ

Οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν με 2-0 του Αχαρναϊκού

Τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή στη Β' Εθνική πήρε την Κυριακή (12/2) η Αναγέννηση Καρδίτσας, επικρατώντας εντός έδρας του Αχαρναϊκού με 2-0 για τη 15η αγωνιστική.

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, έφτασαν τους 16 βαθμούς και μοιράζονται την 11η θέση με Κισσαμικό και Πανσερραϊκό, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους.

Από την πλευρά τους, οι Μενιδιάτες με 17 βαθμούς βρίσκονται ένα σκαλί πιο πάνω στην κατάταξη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ντάνκουα στο 16' έπιασε ένα σουτ και μπλόκαρε ο Ψύχος σε υποψία ευκαιρίας για την ΑΣΑ, με τους «πράσινους» να απειλούν τρία λεπτά αργότερα καθώς ο Αναστασίου έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, για να διώξει σε κόρνερ ο Πρίφτης με εξαιρετική επέμβαση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους μεγάλη ευκαιρία στο 32', όταν ο Μπλέντι σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και στην επαναφορά ο Τζέκος σούταρε με τη σειρά του, με την μπάλα να σταματά σε σώματα αμυντικών του Αχαρναϊκού.

Εντέλει, η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ στο ιδανικότερο χρονικό σημείο, μια και στο 45' ο Τζέκος ανατράπηκε από τον Καραντασιάδη στη μεγάλη περιοχή, το πέναλτι καταλογίστηκε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρητικός ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 48' το σουτ του Τζαζιρί από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο, ενώ στο 52ο λεπτό ο Πρίφτης μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Τζέφερσον.

Από πλευράς Θεσσαλών, ο Τσόπελας είχε καλή ευκαιρία στο 54' καθώς έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπλέντι και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 72' ο Κισκαμπάνης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε για τους γηπεδούχους, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα το τέρμα που σημείωσε ο Ντιατά μέτρησε κανονικά.

Ο Σενεγαλέζος επιθετικός, που είχε αντικαταστήσει τον Τζέκο στο 77', βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή μετά τη σέντρα του Καραγιάννη από δεξιά και με πλασέ «κλείδωσε» το τρίποντο της ομάδας του.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Μάγγου έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, καθώς προερχόταν από το «Χ» στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό και την εντός έδρας νίκη κόντρα στον πολύ δυνατό φέτος Αγροτικό Αστέρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τους Σκορδίλη και Γραικό, αμφότεροι από τον Σύνδεσμο Κέρκυρας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ (46' Μπιτέλης), Ντάνκουα (70' Καραγιάννης), Σμίλτος, Τζέκος (77' Ντιατά), Τσιλούλης, Κρητικός.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Ψύχος, Σωτηράκος, Αναστασίου, Τσουβαλτσίδης, Καραντασιάδης, Τζαζιρί, Μαρσελίνο (68' Μάρτινς), Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Ντάγκρας (46' Λύρας), Τζέφερσον (76' Zαχαρός).