07/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2017 - 23:15

Έκανε το καθήκον του

Ο Παναθηναϊκός έδειξε συνέπεια επικρατώντας με 81-72 επί της Μπάμπεργκ και πιθανότατα εξασφαλίζει μία θέση στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας

Όταν έπαιξε άμυνα, τα κατάφερε! Οι «πράσινοι» δείχνουν να κρατούν σφιχτά την πρόκριση πατώντας πάνω στην εξαιρετική δυναμική που αποπνέουν εντός έδρας σε συνδυασμό τους εξαιρετικά σταθερούς από πλευράς απόδοσης Σίνγκλετον (17π.) – Τζέιμς (15π.) και Φελντέιν (16π.). Μεστή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κόντρα στην Μπάμπεργκ (81-72) φτάνοντας στη 13η νίκη της σεζόν στη φετινή Ευρωλίγκα μετά το ματς που διεξήχθη την Πέμπτη (09/02). Παράλληλα, ανασυντάσσονται εν όψει της μίνι διακοπής στην Ευρωλίγκα, ενώ για την 23η αγωνιστική υποδέχονται την Ούνικς Καζάν.

Πραγματικό ντέρμπι

Αρχικά, η Μπάμπεργκ έκανε το δικό της παιχνίδι. Εξάλλου, οι Πρωταθλητές Γερμανίας κυκλοφορούσαν τη μπάλα, χτυπούσαν στα mismatchμιας και δε συναντούσε πίεση από τον Παναθηναϊκό. Παρ’ όλα αυτά οι «πράσινοι» απέδειξαν ό, τι διαθέτουν σαφώς περισσότερο βάθος στο ακριβοθώρητο ρόστερ τους. Ο Μπουρούσης έδωσε αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ενεργοποιήθηκαν στην περιφέρεια με 5/7 σουτ. Βέβαια, η Μπάμπεργκ δε συγκαταλέγεται τυχαία στις κορυφαίες ομάδες σε επίπεδο περιφερειακών σουτ και έμενε εύκολα μέσα στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός διέθετε επιθετικό πλουραλισμό πετυχαίνοντας 27 πόντους κατά το πρώτο δεκάλεπτο. Κατόπιν, ακολούθησαν πέντε πόντοι σε επτά λεπτά! Σε κάκιστες επιλογές κατέφευγε ο Καλάθης επηρεάζοντας αρνητικά το «τριφύλλι». Κάτι αντίστοιχο έκαναν και οι υπόλοιποι «πράσινοι» κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο! Οι Γερμανοί έβρισκαν εύκολα καλάθια εκμεταλλευόμενοι την ανισορροπία από πλευράς «τριφυλλιού». Επομένως, το 32-27 μετετράπη σε… -3 για το «τριφύλλι» (35-38) με τους Γερμανούς να βελτιώνονται στην άμυνα.

Η επάνοδος του Τζέιμς άλλαξε τις ισορροπίες, ενώ ο Φελντέιν έκανε ακόμη μία θετική εμφάνιση συνθέτοντας ένα ικανοποιητικό τρίο μαζί με τον Σίνγκλετον. Επίσης, ο Παναθηναϊκός δεν έβγαζε πολλές συνεργασίες στο α’ ημίχρονο μένοντας μόλις στις 6 ασίστ. Ζήσης, Ραντόσεβιτς και Χέκμαν έκαναν μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Έπαιξε άμυνα

Η αγωνιστική εικόνα του ματς παρέμεινε απαράλλακτη στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Όσες μικρές διαφορές θεμελίωνε ο Παναθηναϊκός συρρικνώνονταν αμέσως από την Μπάμπεργκ που διαθέτει έφεση στο περιφερειακό σουτ. Ο Μπουρούσης αποτελούσε σημείο αναφοράς μιας και δεν υπήρξε αντιστάθμισμα στην αντίπαλη ρακέτα προκειμένου να τον περιορίσει με τον διεθνή σέντερ να προκαλεί φθορά για τη Μπάμπεργκ.

Στο μεταξύ, ο Νίκος Ζήσης αποχώρησε –προσωρινά- στα αποδυτήρια αφαιρώντας μεγάλο μέρος από τον ορθολογισμό και τη δημιουργία για τους Πρωταθλητές Γερμανίας. Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνα αποκομίζοντας διαφορά +11 για ν’ ακολουθήσουν δύο «πράσινα» λάθη που μετατράπηκαν σε καλάθια για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν στο -4. Ένα τρίποντο του Γκέιμπριελ έδωσε προσωρινά «ανάσα» στην ελληνική ομάδα (68-61) και αμέσως μετά ο Τζέιμς σκόραρε (70-61) για να επιστρέψει ο Μπουρούσης στο παρκέ.

Δύο σερί τρίποντα του Τάις κρατούσαν τη Μπάμπεργκ μέσα στο ματς (70-64), αλλά ο Αμερικανός έμοιαζε να παλεύει μόνος του. Σε κάκιστη ημέρα βρισκόταν ο Μέλι. Η διαφορά ξέφυγε εκ νέου στο +11 (77-66) περίπου 2:30 πριν το φινάλε εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-41,62-54, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκάμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (2), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.