28/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017 - 23:56

Λύτρωση με Λεβαντόφσκι

Με γκολ του Πολωνού στις καθυστερήσεις η Μπάγερν πέρασε (1-2) από την έδρα της Φράιμπουργκ

Μόνη πρώτη θα συνεχίσει να είναι η Μπάγερν Μονάχου ό,τι και να κάνει η Λειψία κόντρα στην Άιντραχτ Φρακφούρτης, αφού το βράδυ της Παρασκευής (20/1) πέρασε από την έδρα της Φράιμπουργκ.

Οι Βαυαροί καρδιοχτύπησαν κόντρα στους γηπεδούχους, αλλά τελικά στο ματς με το οποίο ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος της Μπουντεσλίγκα πήραν τη νίκη με 2-1 χάρις στον Λεβαντόφσκι.

Μόλις στο 4' άνοιξε το σκορ η Φράιμπουργκ με τον Χάμπερερ, αλλά στο 35' ο φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Πολωνό. Αυτό το σκορ έμενε έως τις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Λεβαντόφσκι χτύπησε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Πέμπτη νίκη στη σειρά στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, η οποία πίεσε ασφυκτικά έχοντας κατοχή μπάλας στο 72%. Όσο για τη Φράιμπουργκ μετρούσε τέσσερα ματς χωρίς ήττα και βρίσκεται στην 8η θέση.

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοβ, Στέντζελ (83' Κίμπλερ), Τορεχόν, Γκούλντε, Γκίντερ, Φίλιπ, Φραντς, Χέφλερ, Γκρίφο, Χάμπερερ (80' Μπουλούτ), Νίντερλεχνερ (70' Πέτερσεν).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα (71' Μπερνάτ), Αλόνσο, Βιδάλ (55' Κίμιχ), Ρόμπεν, Μίλερ, Κόστα (71' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι.