02/05/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017 - 21:38

Σώθηκε με τον Μπεργκ

Με δύο γκολ του Σουηδού επιθετικού ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-1 τον Πλατανιά * Προβάδισμα με εύκολο πέναλτι πήραν οι «πράσινοι», φωνάζουν οι Κρητικοί

Του αρκούσε ένα ξέσπασμα... Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί του Πλατανιά το βράδυ της Πέμπτης (19/1) και να ανεβεί έτσι στην τρίτη θέση προσπερνώντας τον Πανιώνιο.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν ξανά κόντρα στους Κρητικούς, αλλά με δύο γκολ του Μπεργκ πήραν αυτό που ήθελαν και πήγαν στο -2 από την Ξάνθη και στο -10 από την κορυφή, όπου βρίσκεται ο Ολυμπιακος.

Ο Σουηδός φορ ήταν ο πολυτιμότερος του ματς με τα δύο γκολ του, ενώ πολύ καλά πήγε και ο Βιγιαφάνιες, ο οποίος κουράστηκε από κάποια φάση και μετά. Θετικός ο Ευαγγέλου, ο οποίος κέρδισε και το πέναλτι. Η συγκεκριμένη απόφαση σηκώνει συζήτηση με τον Καραντώνη να το δίνει εύκολα και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται.

Από την άλλη πλευρά, τέλος μπήκε στο αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων των Χανιωτών. Δεν παρουσιάστηκαν στη Λεωφόρο τόσο καλοί όσο στα προηγούμενα παιχνίδια τους και το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθούν και κλείσουν την αγωνιστική στην 8η θέση έχοντας τέσσερις βαθμούς λιγότερους από τον πέμπτο ΠΑΣ Γιάννινα. Σκόραρε ξανά ο Γιακουμάκης, αλλά γενικά δεν φάνηκαν οι επιθετικογενείς παίκτες του Γιώργου Παράσχου. Αντιθέτως, αισθητή ήταν η απουσία του Μανούσου.

Δεν το τελείωσε στο «πράσινο» δεκάλεπτο

Τα αρκετά προβλήματα που έχει στη δημιουργία έβγαλε στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός. Ο Πλατανιάς ήταν καλά στημένος, του έκλεινε τους χώρους και το «τριφύλλι» δεν είχε τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με το βάρος να πέφτει στους Βιγιαφάνιες και Π. Βλαχοδήμο. Ωστόσο, ο δεύτερος ήταν εντελώς ανούσιος στο παιχνίδι του και έτσι όλα έπρεπε να τα κάνει ο Αργεντινός.

Για περισσότερα από 20 λεπτά το παιχνίδι δεν είχε εντελώς τίποτα να προσφέρει με μοναδική τελική ένα άψυχο σουτ του Αποστολόπουλου. Ωστόσο, ακολούθησε ένα «πράσινο» ξέσπασμα με το οποίο θα μπορούσε να έχει κλειδώσει και το τρίποντο το «τριφύλλι».

Στο 24' ο Καραντώνης έδωσε εύκολα πέναλτι στον Παναθηναϊκό, έχοντας πάντως προειδοποιήσει ακριβώς πριν για τα μαρκαρίσματα στην περιοχή. Ο Μπερκ άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά και στο 29' ο Σουηδός έκανε και το 2-0 σε ωραία αντεπίθεση.

Ο Μπεργκ θα μπορούσε να έχει κάνει και το... απόλυτο στο 34', όταν άγγιξε το 3-0. Αυτό δεν έγινε και τρία λεπτά μετά ο Πλατανιάς μείωσε με τον Γιακουμάκη σε πολύ καλά οργανωμένη επίθεση. Έτσι οι Κρητικοί μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, αλλά μέχρι την ανάπαυλα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Το κράτησε χωρίς να πιεστεί

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παράσχος ρίσκαρε. Έβαλε στο ματς τον Ντίνα και έβγαλε τον αμυντικογενή Κάργα ευελπιστώντας ότι θα πάρει ενέργειες από τον πρώτο για να ανοίξει η άμυνα του Παναθηναϊκού. Αυτό, όμως, δεν έγινε με τον 27χρονο να μην φαίνεται και τους Γιακουμάκη και Σίγκνεβιτς να μην τροφοδοτούνται.

Οι «πράσινοι» ήλεγχαν το ματς και έχασαν μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Βιγιαφάνιες για να σφραγίσουν το τρίποντο στο 54'. Έτσι έμειναν με το άγχος κόντρα σε μία ομάδα, όμως, η οποία δεν έκανε τίποτα για να απειλήσει. Ο Πλατανιάς προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να αφήνει χώρους στα μετόπισθεν.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να βγάλουν αντεπιθέσεις και σε 2-3 περιπτώσεις τα κατάφεραν, αλλά τα θαλάσσωσαν στην τελική προσπάθεια κυρίως με τον Π. Βλαχοδήμο. Ο Ουζουνίδης φρέσκαρε την ομάδα του, έβαλε Μπουμάλ και Λέτο, αλλά αμφότεροι δεν μπήκαν στο κλίμα του αγώνα.

Έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά για τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να καταφέρει ο Πλατανιάς να κάνει καμία ευκαιρία με εξαίρεση ίσως αυτή του Σίγκνιεβιτς στο 90'+1. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να παίξουν μόνο με βαθιές μπαλιές, αυτές κόπηκαν από τους αμυντικούς του Ο. Βλαχοδήμου και το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Βασίλειος Καμπούρης (Ευβοίας) και Ανέστης Δουδούμης (Φθιώτιδας), ενώ τέταρτος ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας).

Κίτρινες: 14' Μαρινάκης - 3' Αποστολόπουλος, 50' Μενδρινός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ (90'+2 Ρέις), Βιγιαφάνιες (74' Μπουμάλ), Π. Βλαχοδήμος (77' Λέτο), Μπεργκ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Κάργας (46' Ντίνας), Μπανανά, Βάντερσον, Πριντέτα, Μουνάφο, Μενδρινός (65' Ντεβέσα), Αποστολόπουλος (85' Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης.