24/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017 - 21:33

Κατέρρευσε στην Πόλη!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε… αγνώριστος και γνώρισε συντριβή με 84-63 από τη Φενέρμπαχτσε

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκαν οι «πράσινοι» στη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Φενέρμπαχτσε επέβαλλε τους δικούς της… νόμους και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίστασης στον Παναθηναϊκό στο ματς που πραγματοποιήθηκε στην «Ούλκερ Σπορτς Αρένα» το απόγευμα της Πέμπτης (19/01). Οι «πράσινοι» δεν ανταποκρίθηκαν σε κανένα σημείο στις απαιτήσεις του αγώνα και θα πρέπει να ξεχάσουν άμεσα τη συγκεκριμένη εμφάνιση προκειμένου να επιστρέψουν στις επιτυχίες. Οι Τούρκοι πάντως ανέτρεψαν τη διαφορά που είχε σημειωθεί στο πρώτο ματς, όπου η ελληνική ομάδα είχε επιβληθεί με 11 βαθμούς διαφορά μετά το 84-63 που πέτυχε η ομάδα του παλιού γνώριμου, Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Αγνώριστος ο Παναθηναϊκός

Η Φενέρμπαχτσε κυριάρχησε σε όλους τους τομείς επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό που ήθελε με το σκορ ημιχρόνου ν’ αντικατοπτρίζει πλήρως τη συνολική εικόνα του ματς. Κατώτερος των περιστάσεων έμοιαζε ο Παναθηναϊκός και έδειχνε ανήμπορος ν’ ακολουθήσει τους Τούρκους. Οι αθλητές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα την οποία ακουμπούσαν διαρκώς στο «πράσινο»… ζωγραφιστό που έδειχνε εκτός τόπου και χρόνου. Επιπρόσθετα υπερείχαν στα ριμπάουντ έχοντας διπλάσιο ποσοστό (16 έναντι 8), ενώ η ελληνική ομάδα πήρε μόλις ένα επιθετικό σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο έναντι πέντε των γηπεδούχων.

Το «τριφύλλι» έμοιαζε αγνώριστο μετά τον θρίαμβο που είχε πετύχει την περασμένη Δευτέρα (16/01) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο Ελλάδας. Επίσης, οι συνεργασίες είχαν εξαφανιστεί μιας και δε σημειώθηκε ούτε μία ασίστ στο α’ σκέλος του αγώνα! Μοναδικοί «διασωθέντες» υπήρξαν οι Σίνγκλετον (13π.) και Τζέιμς (9π.) που έδειχναν παντελώς απομονωμένος.

Η Φενέρμπαχτσε διέθετε πλουραλισμό στην επίθεση έχοντας ως κύριο εκφραστή τον Λουίτζι Ντατόμε ο οποίος… πυροβολούσε ανελέητα από τα 6.75 (3/4 τρίποντα). Ο 18χρονος Ντουβερίογλου αγωνίστηκε για πρώτη φορά επί 9 σερί λεπτά και ξεχώρισε έχοντας 3/3 σουτ μετρώντας ακόμη δύο τάπες, ισάριθμα ριμπάουντ και μία ασίστ στο ενεργητικό του. Σημειώνεται ό, τι ο Τούρκος διεθνής αντικατέστησε τον τραυματία Γιούντο. Επτά πόντους πρόσθεσε ο Βέσελι που έβρισκε αφύλακτη… διάβαση στην «πράσινη» ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι ήταν η χειρότερη ομάδα στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ πριν από το ματς με τον Παναθηναϊκό καταγράφοντας Μ.Ο. (8.9). Κι όμως! Στο πρώτο ημίχρονο είχαν ήδη «κατεβάσει» έξι, ενώ ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 44 πόντους που αποτελεί τη δεύτερη χειρότερη επίδοση στη φετινή Ευρωλίγκα μετά τους 53 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο ίδιο… έργο θεατές

Ουδόλως διαφοροποιήθηκε το σκηνικό στο 3ο δεκάλεπτο. Η Φενέρμπαχσε διατηρούσε τον πλήρη έλεγχο σε όλους τους τομείς μιας και ουδέποτε συνάντησε αντίσταση από την «πράσινη» άμυνα. Ο Τζέιμς ήταν ο μοναδικός (!) παίκτης του Παναθηναϊκού που σκόραρε από το 13'55'' μέχρι το 25'10''! Η διαφορά είχε παγιωθεί στους +14 πόντους και έδειχνε απίθανο να καλυφθεί πλήρως. Τουναντίον, παρουσίαζε διαρκώς αυξητικές τάσεις και έφτασε στο +23, 32’:33’’ πριν το φινάλε χάρη σε ακόμη ένα τρίποντο από τον Ντατόμε. Στο μεταξύ, ο Κρις Σίνγκλετον είχε αποχωρήσει τραυματίας και οι «πράσινοι» παραδόθηκαν πλήρως στις ορέξεις των αποφασισμένων Τούρκων.

Ο Κώστας Σλούκας οργάνωνε και μοίραζε σωστά το παιχνίδι σκοράροντας 12 πόντους, ενώ οι Νάναλι (10π.), Βέσελι (13π.) και Ντουβερίογλου (13π.) εδραίωσαν την πλήρη επικράτηση για τη Φενέρ η οποία υπερτερεί πλέον σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (ΖέλικοΟμπράντοβιτς): Άντιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Σλούκας 12 (2), Νάναλι 10 (2), Βέσελι 13, Ντίξον 5 (1), Κάλινιτς 6, Ντουβερίογλου 13, Ντατόμε 16 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΤσάβιΠασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς, Ρίβερς 11 (3), Τζέιμς 25 (2), Φώτσης 1, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 3, Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2 (1/8 σουτ).