25/04/2024
Ομάδες | Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017 - 03:29

Γράφας: «Χρειαζόμαστε κι άλλους παίκτες»

Άδικη χαρακτήρισε την ισοπαλία (1-1) με την ΑΕΛ ο τεχνικός της Βέροιας

Στο δύσκολο σημείο στο οποίο δέχθηκε το γκολ η ομάδα του από την ΑΕΛ στάθηκε ο προπονητής της Βέροιας, Θωμάς Γράφας, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου μετά το 1-1 με την ομάδα της Λάρισας για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο 46χρονος κόουτς υπογράμμισε πως δεν είναι ευχαριστημένος με την ισοπαλία με βάση την εικόνα της ομάδας του στο παιχνίδι. «Θεωρώ πως το τελικό 1-1 μας αδικεί», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Αναλυτικά όσα είπε ο Θωμάς Γράφας: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο το ματς, με μία ελαφρά υπεροχή για την ΑΕΛ.

Δεχτήκαμε γκολ σε ένα δύσκολο σημείο, στο 45'. Καταλυτικό λεπτό για οποιαδήποτε ομάδα δέχεται γκολ. Στο δεύτερο μέρος ισοφαρίσαμε και χάσαμε ευκαιρίες να πάρουμε τη νίκη.

Θεωρώ πως το τελικό 1-1 μας αδικεί. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου και τους συνεργάτες μου για την προσπάθεια. Μέσα σε τέσσερις μέρες δίνει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, χωρίς μεταγραφές, με τον Κάλβο να έχει κάνει μισή προπόνηση. Και αν είδατε στο δεύτερο μέρος, η Βέροια ήταν αυτή που πίεζε και που έβαλε τον αντίπαλο στην εστία. Αν δεν κάνω λάθος, αυτός ο πόντος είναι πολύ σημαντικός. Μας φέρνει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, με ένα ματς λιγότερο. Να ξεχάσουμε αυτό το ματς, γιατί ακολουθούν εξίσου σημαντικά και δύσκολα παιχνίδια».

Όσον αφορά στα μεταγραφικά πλάνα: «Τα παιδιά δεν μπορούν να αντέξουν. Οι λύσεις είναι περιορισμένες. Σήμερα δεν μπορούσαμε να έχουμε τους δύο νέους παίκτες γιατί δεν είχαν έρθει οι μπλε κάρτες τους. Αν τα πράγματα μείνουν έτσι, μέχρι το ματς με τον Ηρακλή θα έρθουν κι άλλοι παίκτες στην ομάδα».

Για το αν βοηθήσουν οι νεοαποκτηθείς Σουλέ, Μπελαΐντ: «Η άποψή μου είναι ότι θα την ενισχύσουν».

Ερωτηθείς αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει εκ νέου ενδιαφέρον για τον Μουραγιάμα: «Είναι όλα ανοιχτά, αλλά εγώ θέλω έτοιμους παίκτες».

Σχετικά με το πόσοι βαθμοί θα απαιτηθούν για την παραμονή, απάντησε: «Ο συντελεστής θα είναι χαμηλός. Αυτή είναι η άποψή μου».