25/04/2024
Αγγλία | Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017 - 01:48

Με τα... χίλια ζόρια στους «32» η Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι» νίκησαν με 1-0 την Πλίμουθ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας

Δυσκολεύτηκε, όμως τα κατάφερε η Λίβερπουλ. Τι και αν η Πλίμουθ, η οποία αγωνίζεται στη Λιγκ 2,  φάνταζε να είναι εύκολος αντίπαλος και οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ περίμεναν να έχουν ενα εύκολο βράδυ Οι «κόκκινοι» ζορίστηκαν, όμως νίκησαν με 1-0 το βράδυ της Τετάρτης (18/1) και προκρίθηκαν στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Κλοπ έκανε για ακόμη μια φορά rotation, σε συνέχεια του πρώτου αγώνα στον οποίο και παρέταξε τη νεότερη εντεκάδα στην ιστορία του συλλόγου και το άγχος δεν έλειψε. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, ο οποίος και λύτρωσε τη Λίβερπουλ ήταν ο Λούκας Λέιβα.

Ο 30χρονος άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 18ο λεπτό με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φελίπε Κοουτίνιο, ενώ λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς κέρδισε και πέναλτι.

Την εκτέλεση πέναλτι έκανε ο Ορίγκι στο 87', με τον ΜακΚόρμικ να μπλοκάρει, αφήνοντας μέσα στο παιχνίδι, έστω και για λίγα λεπτά ακόμη την ομάδα του. Στο 75', μάλιστα, η Πλίμουθ είχε και δοκάρι με τον Τζέρβις.

Η Λίβερπουλ πήρε... κακήν κακώς την πρόκριση στους «32» του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει στο «Άνφιλντ» τους Γουλβς στις 28 Ιανουαρίου.

ΠΛΙΜΟΥΘ: ΜακΚόρμικ, Θρέλκεντ, Σονγκο'ό, Μπράντλεϊ, Πάρινγκτον, Φοξ, Ντόναλντσον (67' Τέινερ), Κάρεϊ, Τζέρβις, Σλιου (80' Μπουλβίτις), Γκαριτά (72' Λιούις Ρούνεϊ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Άρνολντ, Τζο Γκόμεζ, Λούκας Λέιβα, Αλμπέρτο Μορένο, Στιούαρτ, Ιτζάρια, Κοουτίνιο (65' Χάρις Γουίλσον), Στάριτζ (76' Ότζο), Γούντμπερν, Ορίγκι.

*87' χαμένο πέναλτι Ορίγκι (μπλόκαρε ο ΜακΚόρμικ)