25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017 - 17:07

«Ανάσανε» με εντυπωσιακή 4άρα η Κέρκυρα

Οι Φαίακες… σκόρπισαν με 4-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη * Χωρίς φαντασία οι γηπεδούχοι, που αγωνίζονταν για μεγάλο διάστημα με 9 παίκτες

Την πρώτη της νίκη μακριά από το νησί στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την Τετάρτη (18/1) η Κέρκυρα.

Οι Φαίακες επικράτησαν με 4-1 του Ατρομήτου στο Περιστέρι για τη 16η αγωνιστική και πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα», την ώρα που οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στην προσπάθειά τους να μπουν στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένος στήνοντας υποδειγματικά την ομάδα του, την ώρα που ο Ατρόμητος έδειξε ξανά ότι του λείπει η φαντασία στο δημιουργικό κομμάτι.

Βέβαια, οι Περιστεριώτες έμειναν με 10 παίκτες στη λήξη του ημιχρόνου, με… υπαίτιο τον Κεϊτά, ενώ αγωνίστηκαν για περίπου μισή ώρα και με 9, καθώς και ο Γκουγκούδης αποβλήθηκε στο ντεμπούτο του.

Τον… πλήγωσαν πρώην και Κεϊτά

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την Κέρκυρα, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Επστάιν, ο οποίος σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του. Το γκολ δεν αφύπνισε τους γηπεδούχους, που δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά και δυσκολεύονταν ακόμα και να απειλήσουν.

Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τους Φαίακες να προσπαθούν, όσο περνούσε ο χρόνος, να κρατήσουν μέχρι την ανάπαυλα το υπέρ τους αποτέλεσμα, κάτι που κατάφερναν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου οι τελικές προσπάθειες ήταν μόλις 2(0)-2(1), ενώ σαν να μην έφτανε αυτό στον Ατρόμητο, ήρθε και η αποβολή του… απρόσεκτου Κεϊτά στις καθυστερήσεις, για να δυσκολέψει το έργο του ενόψει του δευτέρου μέρους.

Είχε την όρεξη, αλλά και τα λάθη

Παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα, ο Ατρόμητος μπήκε πιο ορεξάτος στην επανάληψη, με τον Γκουγκούδη να είναι καλός στο ντεμπούτο του, κάνοντας επικίνδυνα γεμίσματα προς τον Τόνσο.

Παρ’ όλα αυτά, ο Λαζαρίδης αποδείχθηκε μοιραίος στην πρώτη καλή στιγμή της Κέρκυρας στο δεύτερο μέρος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 63’, ενώ, παρά τα θετικά δείγματα, ο Γκουγκούδης είδε το ντεμπούτο του να αμαυρώνεται, καθώς στο 66’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του να παλεύει με 9 παίκτες.

Κι όμως, ο Ατρόμητος κατάφερε να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας και να απειλήσει λίγο, αλλά περισσότερο από το πρώτο μέρος. Ο ιδιαίτερα καλός στο ματς Ντουάλα, όμως, δικαιούταν το γκολ και το πέτυχε στο 79ο λεπτό, διευρύνοντας το σκορ.

Ο Φυτανίδης πέτυχε το γκολ της τιμής, αλλά ο πολύ αρνητικός Μπίτολο υπέπεσε σε άλλο ένα λάθος και επέτρεψε στον Γεωργακόπουλο να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας στο 87’ το τελικό 1-4.

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Βασίλειο Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής) και Ιωάννη Κοντίζα (Πειραιά), ενώ τέταρτος ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες: 24’, 45’+2 Κεϊτά, 31’, 66’ Γκουγκούδης - 74’ Γκόμες

Κόκκινες: 45’+2: Κεϊτά (2η κίτρινη), 66’ Γκουγκούδης (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Γκουγκούδης, Μπίτολο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ούμπιδες, Κεϊτά, Μπρίτο (57’ Ντάουντα), Βασιλείου (46’ Κυριακίδης), Τόνσο (68’ Μπάγκα), Λε Ταλέκ.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ντιόγκο, Ιωάννου, Βενέτης, Ανδρεόπουλος (73’ Παμλίδης), Σιόντης, Γκόμες, Επστάιν (83’ Γεωργακόπουλος), Ζορμπάς (59’ Κόντος), Ντουάλα.