18/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 20:03

Χ-αλασμός στο Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ (video)

Στο 1-1 έμειναν οι... αιώνιοι του αγγλικού ποδοσφαίρου

Με το κλασσικό αγγλικό ντέρμπι ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ έπεσε η αυλαία στο κυριακάτικο (15/01) πρόγραμμα για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι δύο κορυφαίοι αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και αμφότεροι έχασαν πολύτιμο έδαφος προκειμένου να προσεγγίσουν την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Σε αγωνιστικό επίπεδο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι χάρη στο έκτο φετινό γκολ του Τζέιμς Μίλνερ ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 27ο λεπτό έπειτα από χέρι του Πογκμπά. Όλα πήγαιναν κατ’ ευχή για τους «κόκκινους». Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς όμως λύτρωσε τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας με το 14ο φετινό του γκολ στο 84ο λεπτό!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Τζόουνς, Ρόχο, Νταρμιάν (76’ Φελαΐνί), Άντερ Ερέρα, Κάρικ (46’ Ρούνεϊ), Πογκμπά, Μκιταριάν, Ιμπραΐμοβιτς, Μαρσιάλ (65’ Μάτα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινολέ, Άρντολντ, Λόβρεν, Κλαβάν, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τσαν, Φιρμίνο, Οριγκί (61’ Κουτίνιο), Λαλάνα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Σάββατο (14/1)

Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 4-0 (12', 77' και 82' Κέιν, 26' αυτ. ΜακΌλεϊ)

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 1-0 (78' Μπάρτον)

Χαλ - Μπόρνμουθ 3-1 (32' και 50' Αμπέλ Ερνάντες, 62' αυτ. Μινγκς / 3' πέν. Στάνισλας)

Σάντερλαντ - Στόουκ 1-3 (40' Ντεφόου / 15' και 22' Αρναούτοβιτς, 34' Κράουτς)

Σουόνσι - Άρσεναλ 0-4 (37' Ζιρού, 54' αυτ. Κορκ, 67' αυτ. Νότον, 73' Αλέξις Σάντσες)

Γουότφορντ - Μίντλεσμπρο 0-0

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (68' Φεγκουλί, 79' Άντι Κάρολ, 86' Λανσίνι)

Λέστερ - Τσέλσι 0-3 (6', 51' Μάρκος Αλόνσο, 71' Πέδρο)

Κυριακή (15/1)

Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 4-0 (34' Λουκακού, 47' Μιραλάς, 79' Τομ Ντέιβις, 94' Λούκμαν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 1-1 (84’ Ιμπραΐμοβιτς – 27’ πεν. Μίλνερ)