02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 18:55

Σκληρό καρύδι η Καλλιθέα

Καλύτερη η Σπάρτη, βρέθηκε πίσω δύο φορές στο σκορ αλλά έφυγε από το «Ελ Πάσο» με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η κυριακάτικη (15/1) αναμέτρηση στο «Ελ Πάσο», με την Καλλιθέα και την Σπάρτη να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 για τη 10η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Το τελικό αποτέλεσμα περισσότερο ικανοποιεί την ομάδα του Νίκου Κουρμπανά, αφού ναι μεν προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ωστόσο οι Λάκωνες ήταν εμφανώς ανώτεροι στην επανάληψη και αν κάποιος εκ των δύο αντιπάλων άξιζε πιο πολύ τους τρεις βαθμούς αυτοί ήταν σίγουρα οι φιλοξενούμενοι.

Οι «κυανόλευκοι», ωστόσο, έχουν τον τρόπο τους, είναι αξιόμαχοι σε κάθε αγώνα και μαζεύουν σιγά σιγά πολύτιμους βαθμούς, φτάνοντας τους 7 και όντας στη 15η θέση μαζί με τα Χανιά.

Από την πλευρά τους, οι Πελοποννήσιοι δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό, παρά το γεγονός ότι έπαιξαν μονότερμα την Καλλιθέα σε σημαντικό χρονικό διάστημα στην επανάληψη, και με 13 βαθμούς μοιράζονται την 7η θέση με τον Πανσερραϊκό.

Πιο αποτελεσματική η Καλλιθέα...

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή στον αγώνα με τον Σμυρλή στο 10', ωστόσο η απάντηση της Σπάρτης δεν άργησε να έρθει και οκτώ λεπτά αργότερα ο πολύπειρος Ηλίας Αναστασάκος με μονοκόμματο ξερό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Γενικά οι Λάκωνες ήταν σαφώς πιο ομάδα από τους αντιπάλους τους, ο Αρσενίεβιτς έχασε το... άχαστο στο 27' σε τετ α τετ με τον Σταυριανό, ωστόσο η αθηναϊκή ομάδα αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο ο Γκίνη βρήκε κενό στην άμυνα και με κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Καλλιθέα.

Μονότερμα, ισοφάριση, αλλά μέχρι εκεί...

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά και ζήτησαν με περίσσιο πάθος την ισοφάριση, για να τα καταφέρουν τελικά στο 65' με δυνατό βολέ του Ηλιόπουλου μέσα από την περιοχή.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ανατροπή, δίχως όμως επιτυχία και με τους παίκτες του Κουρμπανά να αντέχουν στην πίεση που τους ασκήθηκε, για να μείνει έτσι το 2-2 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά δεν έλειψαν τα νεύρα μεταξύ των παικτών και τελικά τη... νύφη πλήρωσαν ο Λεβέντης και ο Μπουντόπουλος, που αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα αφού το ματς είχε ολοκληρωθεί και λόγω του ότι απώθησαν βίαια ο ένας τον άλλον.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μιχαηλίδης του Συνδέσμου Βοιωτίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Σοφό και Παγουρά.

Κίτρινες: 17' Γκίνη, 41' Σμυρλής, 79' Μπέλης, 90'+2 Συριόπουλος - 15' Μπανούσης, 33' Παπαχρήστος, 51' Αναστασόπουλος, 75' Μπουντόπουλος.

Κόκκινες: Λεβέντης (μετά το τέλος του αγώνα) - Μπουντόπουλος (μετά το τέλος του αγώνα)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Πάτας, Συριόπουλος, Γκίνη, Κατσικογιάννης (72' Μάκο), Μπέλης (90'+2 Τσώνης), Σταματάκος, Σμυρλής (61' Γουόρντεν), Τσίπρας.

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελισσάς, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Κατσίκης (46' Ηλιόπουλος), Αρσενίεβιτς (62' Λώττας), Οικονομόπουλος (46' Μπουντόπουλος), Αναστασάκος.