28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 18:07

Άνετος και ωραίος ο Παναιγιάλειος

Οι «μελανόλευκοι» ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Πανθρακικού με 3-0

Σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε την Κυριακή (15/1) ο Παναιγιάλειος, επικρατώντας εντός έδρας του Πανθρακικού με 3-0 για τη 10η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε τους 11 βαθμούς και μοιράζεται πια την 11η θέση με τους Θρακιώτες, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι οι «μελανόλευκοι» δείχνουν εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους και ελπίζουν σε ακόμη καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Ενάντια στην ομάδα της Κομοτηνής, λοιπόν, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, και στο 15' ο Σκαρτσίλας έγραψε το 1-0 με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Τσιλιγκίρη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κατίδης αστόχησε από καλή θέση και δεν έγινε το 2-0, ωστόσο οι Αιγιώτες τα κατάφεραν στο 33', όταν ο Τσιλιγκίρης με πλασέ μέσα από την περιοχή αξιοποίησε τη σέντρα του Ρότα και πέτυχε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων.

Ο Πανθρακικός είχε μια καλή ευκαιρία στο 35ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Πολίμου, ενώ στο 45'+1 ο Παναιγιάλειος πλησίασε και σε τρίτο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Καζναφέρη δεν βρήκε το στόχο.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σπανού αρκέστηκαν στο να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, για να ολοκληρώσουν την επικράτησή τους με το τέρμα που σημείωσε ο Μπούζας στο 60', ο οποίος έκανε ωραίο κοντρόλ και με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τζελέπη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κούλης του Συνδέσμου Ηλείας με βοηθούς τον Σεφέρη του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Σταματάκο του Συνδέσμου Λακωνίας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Καζβιρόπουλος (46' Ντέμο), Στίκας, Μωυσίδης, Καζναφέρης, Μπούζας, Κατίδης, Σκαρτσίλας, Τσιλιγκίρης (78' Ρέλλας), Ξόμπλιος (66' Κοντοές).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Τζελέπης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαΐδης (86' Γκιντίδης), Πολίμος, Ρουσσάκης, Ηλιάδης (65' Νικόλτσης), Πλέγας, Μήλιος, Μπεκατώρος, Ζυγκερίδης (65' Φουρκάν).