29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 17:37

Δεν -Χ-άρηκε κανείς

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 2-0 εντός έδρας, αλλά τελικά αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τα Τρίκαλα * Με δέκα παίκτες από το 45’ οι γηπεδούχοι * Από ένα δοκάρι η κάθε ομάδα

Από έναν βαθμό που δεν βοηθά καμία από τις δύο ομάδες να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας πήραν Αιγινιακός και Τρίκαλα την Κυριακή (15/1) στο Αιγίνιο για τη 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα, αλλά η αποβολή του Φασίδη για αγκωνιά εκτός φάσης λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε τα δεδομένα.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν περαιτέρω το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, παραμένοντας στο μέσο της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έχοντας δύο καλές στιγμές με Μπαϊκαρά και Κουσκουνά, αλλά ήταν ο Αιγινιακός αυτός που κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Ζούρκος έκανε τη σέντρα και ο Ζγκούρι με κεφαλιά νίκησε τον Σιδεράκη.

Ο Πατράλης θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε για λίγο άουτ, ενώ ο σιδεράκης επενέβη σωτήρια και σε σουτ του Λιόλιου στο 29’.

Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Σιδεράκη, με τον Γκατσολάρι να «γράφει» το 2-0.

Μετά το δεύτερο τέρμα, τα Τρίκαλα άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν στο 43ο λεπτό με τον Κουσκουνά. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 45’ ο Αιγινιακός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φασίδη για αγκωνιά εκτός φάσης στον Καρίκι.

Κι όμως, παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλά στην επανάληψη και… νικήθηκαν μόνο από το σημείο του πέναλτι στο 79ο λεπτό, με τον Γιαννιτσάνη να ευστοχεί στην παράβαση που κέρδισε ο Μαρουκάκης για ανατροπή του στην περιοχή από τον Παπουτσογιαννόπουλο και ενώ είχε προηγηθεί και το δοκάρι του Γκόλια.

Δοκάρι είχε και ο Ζγκούρι που θα μπορούσε να έχει χαρίσει στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη στο 84ο λεπτό, με το 2-2 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Μήτσιος (Ηπείρου), με βοηθούς τους Ελευθέριο Καραλή (Ηπείρου) και Βασίλειο Μωυσιάδη (Γρεβενών), ενώ τέταρτος ήταν ο Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών).

Κίτρινες: 60΄ Ζγκούρι, 77’ Λιόλιος, 77’ Παπουτσογιαννόπουλος - 45’ Σανδραβέλης, 61’ Μουμίν, 65’ Καρίκι

Κόκκινη: 45’ Φασίδης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Πατράλης,  Ζούρκος (85΄Μουκίδης), Ζγκούρι, Φασίδης, Γκατσολάρι (90΄ Παπαδόπουλος), Ρανγκέλοφ (73΄Τοπαλίδης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Σανδραβέλης (46΄Καμπλιώνης), Γκόλιας, Σαρακατσάνος, Λεάντρο (60΄Στεφάνοβιτς), Μουμίν, Καρίκι, Γιαννιτσάνης, Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς,  Μαρουκάκης.