29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 17:30

Λύτρωση με Μαρτίνεθ στο 95’ για Κισσαμικό

Οι Κρητικοί απέσπασαν στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας τον Πανελευσινιακό σε 1-1

Κι όμως είναι ακόμα εδώ! Ο λόγος για τον Κισσαμικό που κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 95ο λεπτό τον Πανελευσινιακό με τον Μαρτίνεθ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση της Κυριακής (15/1) για την 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Με αυτόν τον πόντο οι γηπεδούχοι τοποθετούνται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συλλέξει 12 πόντους. Από την αντίπερα όχθη οι «σταχυοφόροι» παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μετρώντας μόλις τρεις βαθμούς. Επισημαίνεται πως το ματς είχε αρκετή ένταση και δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα.

Δυναμική εκκίνηση έκανε στον αγωνιστικό χώρο ο Πανελευσινιακός που αποφάσισε να επιτεθεί από την αρχή. Άλλωστε η δεινή βαθμολογική του θέση δεν του δίνει πολλά περιθώρια επανάπαυσης, αφού σύντομα πρέπει να ανεβάσει «στροφές» προκειμένου να καταφέρει να μείνει στην κατηγορία. Οι παίκτες του Δημόπουλου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σταματάκη στο 17’. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ έδωσε ώθηση… στους αντιπάλους, που άμεσα έψαξαν για την ισοφάριση. Για την ακρίβεια έλαβαν τα ηνία της συνάντησης και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην ομάδα της Ελευσίνας. Κάτι τέτοιο όμως δεν ήταν εύκολο, αφού το σύνολο των «σταχυοφόρων» αμύνονταν, επιχειρώντας να κλείσουν τους χώρους. Οι γηπεδούχοι πίεσαν απώλεσαν αρκετές φάσεις, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τον Πανελευσινιακό να προηγείται με 1-0.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό ήταν ανάλογο. Ο Κισσαμικός είχε λάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να φτάσει στα καρέ των αντιπάλων του. Κύριος εκφραστής της επιθετικής δραστηριότητας του συλλόγου, ήταν ο Μαρτίνεθ π[ου επιχειρούσε με κάθε δυνατό τρόπο να κάνει αισθητή την παρουσία της ομάδας του. Συγκεκριμένα απώλεσε δύο ευκαιρίες στο 57’ και στο 70’, προειδοποιώντας για το τι θα επακολουθούσε. Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους παίκτες του Τάκη Τσακαλίδη στο 81ο λεπτό.

Για την ακρίβεια ο Μίλιτς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κάνοντας δυσχερέστερο το έργο των συμπαικτών τους. Βέβαια το αξιοσημείωτο είναι πως η αριθμιτική υπεροχή αποκαταστάθηκε άμεσα. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρναούτογλου που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, αντίκρισε σε διάστημα ολίγων λεπτών δύο κίτρινες κάρτες, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Κισσαμικός διαμαρτυρήθηκε για φάουλ μέσα στην περιοχή που έγινε στον Κίκε, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι είχαν αναθαρρήσει και πίεσαν μαζικά για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Εν τέλει δικαιώθηκαν! Στο 95’ ο Μαρτίνεθ που νωρίτερα είχε μερικές τελικές προς την εστία, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 για την ομάδα του, σώζοντας κυριολεκτικά στην εκπνοή τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Κορτέσης (Αθηνών), Κοκμοτός (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: 45+2’ Σταθάκης, 45+3’ Τσερκέζος, 85’ Κίκε -42’ Μακρυωνίτης, 45’ Νίασον, 45+2’ Πρίντεμπς, 85’ Τσίγκρος, 87’ Σιλιγαρδάκης

Κόκκινες: 80' Μίλιτς - 82' Αρνατούτογλου

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Τάκης Τσακαλίδης): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσοντάκης (67' λ. τρ. Κουρέλλας), Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (72' Ποκόνγκ), Μαρτίνεθ, Κίκε, Θέος (55' Μάντζης), Μίλιτς.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μακρυωνίτης, Τσίγκρος, Κασνέτση, Τσούπρος, Γραικός, Καμπούρης, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης (75' Αγγελούδης), Ακούζιε (46' Αρναούτογλου), Πρίντεμπς, Νίασον (59' Κορομηλάς).