26/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 - 14:54

Στην κορυφή ο Τσεκερίδης στη Φινλανδία

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 85 κιλών στην ελληνορωμαϊκή πάλη

Εξαιρετικός και… χρυσός ο Δημήτρης Τσεκερίδης στη Φινλανδία! Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των 85 κιλών στην ελληνορωμαϊκή πάλη, χάνοντας μόλις ένα σημείο σε όλους τους αγώνες του.

Η πορεία του προς την κορυφή ξεκίνησε με τη νίκη με 4-1 επί τους Ρώσου Κουνιάσεφ, ενώ ακολούθησε αυτή με 10-0 με τεχνική πτώση επί του Λιθουανού Ματουσεβίτσιους.

Στον τελικό βρήκε απέναντί του τον Φινλανδό Λίκανεν, όπου επικράτησε με 8-0.

Όσον αφορά τους άλλους εκπροσώπους μας, ο Νίκος Βάρκας κατετάγη 5ος στην κατηγορία των 80 κιλών, χάνοντας στις λεπτομέρειες με 2-1 το χάλκινο μετάλλιο από τον Φινλανδό Ουκολα.

Την πέμπτη θέση κατέλαβε και ο Γιώργος Πρεβολαράκης στα 75 κιλά, αφού στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έχασε 8-0 από τον Λιθουανό Γκαλκίνας.