24/10/2017
Αγγλία | Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017 - 23:51

Προβάδισμα για Σαουθάμπτον

Οι «Άγιοι» κέρδισαν με 1-0 τη Λίβερπουλ στην έδρα τους και έκαναν το πρώτο βήμα

Και πάλι καλά... Αυτό θα πρέπει να λένε στη Λίβερπουλ, η οποία έχασε μόνο με 1-0 το βράδυ της Τετάρτης (11/1) και έτσι διατηρήθηκε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Οι Μέρσεϊσαϊντερς παρουσιάστηκαν απογοητευτικοί κόντρα στη Σαουθάμπτον, η οποία θα μπορούσε να έχει πετύχει και άλλα γκολ σε ένα βράδυ που είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Ρέντμοντ.

Ο Άγγλος εξτρέμ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 19' και ένα λεπτό μετά τα κατάφερε κόντρα στον Κάριους, ο οποίος πραγματοποίησε τουλάχιστον δύο πολύ καλές επεμβάσεις.

Η Λίβερπουλ πρακτικά είχε να επιδείξει μόνο μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια δεν έβγαλε αντίδραση. Ο Γιούργκεν Κλοπ έβαλε στο 61' και τον Κουτίνιο, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, αλλά δεν κατάφερε να φανεί και η ομάδα του μέχρι το φινάλε δεν έκανε σημαντική ευκαιρία. Αντιθέτως, η Σαουθάμπτον λίγο έλειψε προς το τέλος να πετύχει και ένα ακόμη γκολ με τον Λονγκ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Σέντρικ Σοάρες, Γιοσίντα, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Οριόλ Ρομέου, Κλάζι (73' Χέιμπιεργκ), Στίβεν Ντέιβις (82' Γουόρντ-Πρόουζ), Τάντιτς, Ρέντμοντ, Τζέι Ροντρίγκεθ (82' Λονγκ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μίλνερ, Εμρέ Τζαν, Λούκας Λέιβα, Βαϊνάλντουμ (61' Κοουτίνιο), Λαλάνα, Φιρμίνο (83' Ορίγκι), Στάριτζ.