25/04/2024
Βόλεϊ | Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017 - 23:31

Πήρε βαθμούς στη Σύρο ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε του Φοίνικα με 3-2 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8η αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ Ανδρών

Μια νίκη η οποία τον βοηθά να «ροκανίσει» τη διαφορά με τη δεύτερη θέση πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης (11/1) ο ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυρο» επικράτησαν του Φοίνικα Σύρου με 3-2 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ, ωστόσο έφερε στο ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Οι παίκτες του Νίκολιτς έπιασαν ξανά απόδοση στο τρίτο σετ, κάνοντας το 2-1, όμως ο «δικέφαλος του Βορρά» ισοφάρισε και πάλι, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη... σώμα με σώμα, καθώς από το 11-10 του ΠΑΟΚ και μετά, πήγαιναν πόντο - πόντο, όμως οι φιλοξενούμενοι στο τέλος έφτασαν στην κατάκτηση του καθοριστικού σετ με 18-16 και πανηγύρισαν το σημαντικό δίποντο στη Σύρο.

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 2-3

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ - 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ).