29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2017 - 17:26

Με Κανούλα ο Πανσερραϊκός

Τρίτη νίκη για τους Σερραίους που υποδέχθηκαν τον Αχαρναϊκό (1-0)

Ο Πανσερραϊκός έκανε νικηφόρο… ποδαρικό στο 2017 καθώς τα «λιοντάρια» επιβλήθηκαν με 1-0 του Αχαρναϊκού σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης (04/01) αναφορικά με την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Σκόρερ του μοναδικού γκολ ήταν ο Θανάσης Κανούλας εκτελώντας εύστοχα πέναλτι στο 24ο λεπτό. Έτσι, έφτασαν στην τρίτη επιτυχία της σαιζόν και δεύτερη εντός έδρας μετά από εκείνη στις 11/12/2016 κόντρα στον Παναιγιάλειο (4-2). Στον αντίποδα, η αθηναϊκή ομάδα ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Αποφασισμένος ο Πανσερραϊκός

Δυναμική εκκίνηση επεφύλασσε ο Πανσερραϊκός στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ό, τι οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, ο Στέβιτς σέντραρε υποδειγματικά από αριστερά προς τον Κάκκο που πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο έδαφος και κατέληξε δίχως δύναμη στην αγκαλιά του Αποστολίδη (10’).

Ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού αδράνησε δύο λεπτά αργότερα, όταν έκανε λανθασμένο υπολογισμό σε γέμισμα του Κάκκο και ο Τσούτσης σπατάλησε την ευκαιρία. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, όταν ο Μέλκα απέκρουσε στο αριστερό «Γ» σε βολέ του Ματσούκα (16’) εκτός περιοχής!

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 21ο λεπτό διότι ο διαιτητής Αγγελάκης υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Κάκκο από τον Αποστολίδη. Κάτι τέτοιο συνέβη μετά από συμβουλή και παρότρυνση του α’ βοηθού Χαδήμος διότι ο ρέφερι από τη Μακεδονία ετοιμαζόταν να δείξει κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στον Κάκκο!

Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό χάρη στην εκτέλεση του Θανάση Κανούλα που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Αποστολίδη στη δεξιά πλευρά της εστίας του. Παράλληλα, ο 24χρονος επιθετικός βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στη σαιζόν. Δίχως ιδιαίτερες φάσεις κύλησαν τα εναπομείναντα λεπτά στο α’ ημίχρονο εξαιρώντας μία εντυπωσιακή επέμβαση του Μέλκα σε διαγώνιο σουτ του Παπατόλιου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προσπάθησε ο Αχαρναϊκός, αλλά…

Ο Αχαρναϊκός πάτησε… γκάζι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Βέβαια, οι ποδοσφαιριστές του Μίλος Κόστιτς δημιούργησαν μία κλασσική ευκαιρία. Ήταν το 57ο λεπτό, όταν ο Παπατόλιος πάσαρε ιδανικά στον Τζιώρα που εξαπέλυσε γωνιακό σουτ που μάζεψε ο Μέλκα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα εξισορροπήθηκε η κατάσταση από τον Πανσερραϊκό να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Οι φάσεις έλειψαν εξαιρώντας ένα αξιόλογο μακρινό σουτ του Παπατόλιου (71’), ενώ ο Χριστοφιλέας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ εκτός φάσης στον Κανούλα!

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν την ισοφάριση μέχρι τέλους, αλλά ο Μέλκα μπλόκαρε σουτ του Ψιάνου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στο 85ο λεπτό, όπως αμύνονταν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας) έχοντας ως βοηθούς τουςΧαδήμογλου (Μακεδονίας), Έμπλιουκ (Ξάνθης) και τέταρτο τον Κίπτζι από τη Θράκη.

Κίτρινες: 31’ Φούσου

Κόκκινες: 76’ Χριστοφιλέας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκα, Τσελεπίδης, Παπατζίκος, Βοσκόπουλος, Στέβιτς, Τζέσι (64' λ.τρ. Σιάκκας), Ρούτσης, Κάκκο(55' Χατζηδημητρίου), Τσιμίκας, Τσούτσης (86' Κτιστόπουλος), Κανούλας.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Αποστολίδης, Χριστοφιλέας, Ψιανός, Ματσούκας, Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Κυριαζόπουλος, Σταμούλης, Πλαβούκος (51' Ντάγκρας), Μουστάκης, Τζιώρας.