03/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 - 17:01

Δια περιπάτου ο Παναιτωλικός

Τα «καναρίνια» σκόρπισαν με 5-1 μέσα στο «Ελ Πάσο» την Καλλιθέα και το… σύστημα Γκώνια και πήραν την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου

Σκόνη και θρύψαλα! Τον «μάστορά» του βρήκε ο Τάκης Γκώνιας από τον πολύπειρο Γιάννη Ματζουράκη το απόγευμα της Τετάρτης (14/12) στο παγωμένο «Γρηγόρης Λαμπράκης» στην 3η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο προπονητής του Παναιτωλικού διέλυσε στην κυριολεξία το σύστημα του νεαρού κόουτς της Καλλιθέας με το μπακότερμα και το «σκόρπισε» στους… πέντε ανέμους. Τα «καναρίνια» πέρασαν στο χαλαρό στους «16» του θεσμού από τον 7ο όμιλο με το επιβλητικό 1-5 και κατέδειξαν την τεράστια διαφορά των δύο ομάδων σε ποιότητα και πάγκο, πέρα από τη δεδομένη διαφορά της μίας κατηγορίας ανάμεσα στη Σούπερ Λίγκα και τη Β’ Εθνική.

Οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν, ώστε να πάρουν αυτή την εύκολη νίκη. Επέβαλαν τον ρυθμό τους στον αγώνα και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα οι Αγρινιώτες «έσβησαν» τις μηχανές, διαφορετικά το σκορ θα είχε πάρει... αστρονομικές διαστάσεις.

Τα «καναρίνια» μπήκαν με φόρα στο ματς και δημιούργησαν ευκαιρίες από πολύ νωρίς. Μετά τα άστοχα σουτ του Ρόσα (5'), Μαρκόβσκι (7') και το δοκάρι του Ουάρντα (8'), ο Ρόσα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό στο 15ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κλέσιο έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, κάτι που τελικά έκανε ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά στο 21' από εκτέλεση κόρνερ του Ρόσα. Στο 26' ο Σέρβος άσος του Παναιτωλικού πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή (0-3). Στο 39' ο Ουάρντα με εξαιρετική κίνηση, έδωσε στον Κλέσιο, ο οποίος έκανε το 4-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Έχοντας, ουσιαστικά, εξασφαλίσει τη νίκη στον αγώνα, οι Αγρινιώτες κατέβασαν τους ρυθμούς τους στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν «ανάσα» και να μπορούν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες. Ωστόσο, ο Ρόσα σκόραρε για τους φιλοξενούμενους (0-5) στο 72', προτού βάλει ο Μάκο το γκολ της τιμής στο 84'.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Ντούνης, Λεβέντης, Πάτας, Μουκτάρης, Σταμόπουλος, Γκίνι, Κατσικογιάννης (60΄Τοπάλι), Μάκο, Σταματάκος (75' Ηλιάδης), Τσίπρας, Γουόρντεν (61΄Σμυρλής).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κριστιάνο, Μύγας, Ρότσα, Κουτρουμάνος, Χαντάκιας, Μάκος (76' Καμαβουάκα), Μάρκος Πάολο (63΄Βασιλούδης), Ρόσα, Ουάρντα, Κλέσιο (63' Γιαννιώτης), Μαρκόφσκι.