24/04/2024
Champions League | Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 - 23:47

Βεστφαλικό σοκ στο 88' για Ρεάλ!

Η Ντόρτμουντ ισοφάρισε 2-2 από 2-0 «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και πήρε την πρωτιά του ομίλου * Πέρασαν οι Σεβίλλη και Πόρτο * Στο Γιουρόπα Λιγκ οι Λέγκια και Τότεναμ

Και στο τέλος κερδίζουν (την πρωτιά) οι Γερμανοί!

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», το βράδυ της Τετάρτης (7/12), όμως ισοφάρισε 2-2 στο 88ο λεπτό και τερμάτισε στην κορυφή του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πολύ καλύτερη για μία ώρα και πήρε σαφές προβάδισμα με τα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 28ο και το 53ο λεπτό.

Ωστόσο, με το 19ο γκολ του σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις, ο τρομερός Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μείωσε στο 60’ και στο 88’ έδωσε την ασίστ στον Μάρκο Ρόις για την ισοφάριση!

Το ματς επεφύλασσε και δύο σημαντικά ρεκόρ, αρχής γενομένης από το γεγονός ότι η Ντόρτμουντ έφτασε τα 21 γκολ στον όμιλο και κατέρριψε τη σχετική κορυφαία επίδοση.

Επιπλέον, η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να παρηγορηθεί από την… ισοπαλία, αφού ισοφάρισε το αήττητο ρεκόρ της (34 ματς σε όλες τις διοργανώσεις), το οποίο κρατούσε από τη σεζόν 1988-89.

ΡΕΑΛ MAΔΡITHΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Ροντρίγκες, Καζεμίρο, Μόντριτς (63' Kρόος), Βάθκεθ, Μπενζεμά (85' Μοράτα), Ρονάλντο.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Κάστρο (80' Ρόντε), Πούλισιτς (61' Μορ), Σίρλε (61' Ρόις), Ντεμπελέ, Ομπαμεγιάνγκ.

Στα άλλα αξιοσημείωτα της βραδιάς, η Σεβίλλη άντεξε στο σφυροκόπημα της Λυών (0-0) και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Πόρτο έπραξε αναλόγως (5-0 την αδιάφορη Λέστερ), ενώ η Λέγκια έκανε την έκπληξη, αφού νίκησε με 1-0 τη Σπόρτινγκ και θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ, όπως και η Τότεναμ που επικράτησε 3-1 της αδύναμης ΤΣΣΚΑ Μόσχας.