20/04/2024
Βόλεϊ | Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 - 23:28

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» * Η ταυτότητα της 7ης αγωνιστικής

Σημειώνοντας έναν πόντο παραπάνω από τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 στο ντέρμπι της Δευτέρας (5/12) για την 7η αγωνιστική της Α1 Ανδρών βόλεϊ.

Με ένα επιμέρους 7-1, οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν το αφεντικό του πρώτου σετ και παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» επανήλθαν στο κόλπο, το 25-22 έγραψε το 1-0 στο κλειστό «Μ. Μερκούρη».

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, πίεσε πολύ στο σερβίς και από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει με 25-19.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το τρίτο σετ (25-23), ενώ κομβικό σημείο αποτέλεσε η φάση που αντί να γίνει το 19-19, οι διαιτητές είδαν άουτ την επίθεση του Μεργκαρέχο, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 20-18.

Στο τελευταίο σετ, το οποίο σημαδεύτηκε από ένταση και κόκκινες κάρτες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-6, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε άμεσα, προτού πάρει τα ηνία μέχρι το τελικό 25-23.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-23, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 45% άριστες), Άθος Κόστα 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 29 (24/38 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 20% υπ - 7% άριστες) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 58% άριστες), Ζουπάνι, Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 4 (2/5 επ, 2 άσσοι, 69% υπ - 54% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 18% υπ - 18% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (5/6 επ), Τσίροβιτς 13 (10/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 19 (16/30 επιθέσεις 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) /Δαρίδης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Μπέλος, Πανταλέων.