29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016 - 17:41

Ντόρτια κορυφής για Λαμία

Εντυπωσιακοί οι Φθιώτες, συνέτριψαν με 4-0 τον Πανελευσινιακό και έπιασαν στην πρώτη θέση τον Απόλλωνα Σμύρνης

Έχει πάρει φόρα... Την τρίτη της νίκη στη σειρά πανηγύρισε η Λαμία την Κυριακή (4/12) και μάλιστα με το εμφατικό 4-0 επί του Πανελευσινιακού και κάπως έτσι σκαρφάλωσε στην κορυφή της Β' Εθνικής εκμεταλλευόμενη τα δώρα του Απόλλωνα Σμύρνης (γκέλα στην Καρδίτσα) και του Αγροτικού Αστέρα (ήττα στο Αίγιο).

Οι Φθιώτες ήταν σοβαροί, κατάφεραν από νωρίς να προηγηθούν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στη συνέχεια, αφού το 4-0 έγινε πριν το ημίχρονο και έτσι δόθηκε η δυνατότητα στον Μπάμπη Τεννέ στη συνέχεια να ξεκουράσει και παίκτες.

Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ματς με τα Τρίκαλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασιλόγιαννης με δύο γκολ, πολύ καλός και ο Ντουρμισάι.

Όσο για τον Πανελευσινιακό, παραμένει η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που έως τώρα δεν έχει ούτε βαθμό. Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα και έκτη στη σεζόν για τους «σταχυοφόρους» που παρουσιάζονται άκρως προβληματικοί.

Καταιγιστική ήταν στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία δείχνοντας πως δεν έχει καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες. Μπήκε με στόχο να καθαρίσει το ματς νωρίς και το κατάφερε χάνοντας από τα πρώτα λεπτά ευκαιρίες.

Στο 13' ο Βασιλόγιαννης με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0 και τα πάντα έγιναν πιο εύκολα. Ο 25χρονος εξτρέμ ήταν πολύ κινητικός και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα. Από δικό του κόρνερ στο 26' ο Όμο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 29' ο ίδιος παίκτης και πάλι δεν σημάδεψε σωστά από φάουλ του Βασιλόγιαννη.

Ο τελευταίος αστόχησε στο 31', αλλά οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με αποκορύφωμα την τριπλή τελική στο 33', όταν Βάντερσον και Ντουρμισάι δεν νίκησαν τον Στεργιώτη και σε δεύτερο χρόνο ο Ντουρμισάι έστειλε από ιδανική θέση την μπάλα άουτ.

Τελικά το 2-0 έγινε στο 38', όταν ο Ντουρμισάι με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Όμο βρήκε στόχο με το κεφάλι και έτσι έκανε το 3-0, ενώ το 4-0 έγινε στο 45' όταν ο Βασιλόγιαννης σκόραρε μετά από ασταθή επέμβαση του Στεργιώτη.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, αφού δεν υπήρχε λόγος να συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν απλώς για να συντηρήσουν το προβάδισμά τους και να μην δεχτούν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε σε περιπέτειες.

Ο Τεννές έβγαλε δύο από τους καλύτερους παίκτες του, Βασιλόγιαννη και Βάντερσον, θέλοντας να μην τους επιβαρύνει επιπλέον. Αλλαγές έκαναν και οι φιλοξενούμενοι, αλλά η εικόνα τους δεν μπορούσε να βελτιωθεί. Δεν είχαν καμία αντίδραση, φάσεις δεν έβγαζαν και απλώς προσπαθούσαν να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το σκορ.

Στο 59' ο Όμο πήρε άλλη μία κεφαλιά και αστόχησε, ενώ στο 61' ήρθε ο τραυματισμός του Καραγιάννη. Τη θέση του πήρε ο Πίντο, αλλά κι εκείνος αποχώρησε στο 86' με πρόβλημα τραυματισμού και έτσι η Λαμία ολοκλήρωσε το ματς με δέκα. Αναμφίβολα οι δύο τραυματισμοί χάλασαν μία εξαιρετική μέρα για τη Λαμία, στην οποία από την αρχή της σεζόν οι παίκτες της χτυπούν ο ένας μετά τον άλλον.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης (Εύβοιας), βοηθοί του οι Σοφός (Βοιωτίας) και Παγούρας (Βοιωτίας), ενώ τέταρτος ο Ψυχούλας (Βοιωτίας).

Κίτρινες: -

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης (46' Τσούκαλος), Καραγιάννης (61' Πίντο), Βάντερσον (46' Μπουλούλης), Ντουρμισάι

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Στεργιώτης, Ιορδανίδης, Τσίγκρος, Αρβανίτης, Τσούπρος, Ρόκας, Κορομηλάς (46' Κασνέτσης), Σιλιγαρδάκης (46' Σταματάκης), Ταμπάκης (46' Δημόπουλος), Γραικός, Αγγελούδης