29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016 - 17:29

Και στο τέλος νικάει η Σπάρτη!

Τρομερή ανατροπή η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου επί του Αιγινιακού (3-2) * Εντός δύο λεπτών άλλαξε η έκβαση του ματς

This is Sparta!

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου προέρχεται από τη Γ’ Εθνική, αλλά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχει αποδείξει ότι αποτελεί υπολογίσιμο μέγεθος και στη δεύτερη κατηγορία.

Στην προκειμένη, την Κυριακή (4/12) κατέγραψε μία τρομερή ανατροπή εντός δύο λεπτών επί του αξιόμαχου Αιγινιακού και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 3-2!

Φτωχό α’ ημίχρονο με δύο γκολ

Το πρώτο 45λεπτο του αγώνα της Σπάρτης δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Γιαννίτση, έπειτα από κόρνερ του Μπουντόπουλου, ενώ στο 12ο ο Ηλιόπουλος βρήκε δίχτυα, αλλά δεν χρίστηκε σκόρερ λόγω επιθετικού φάουλ στον Τόλιο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι στο πρώτο τέταρτο, όμως στο 16ο λεπτό έστειλαν την προειδοποιητική βολή με μία κεφαλιά του Γκούρτσα και στο 29ο ο Ζούρκος ισοφάρισε με πλασέ εντός περιοχής.

Έδειξε μέταλλο!

Κόντρα στη ροή του αγώνα, και αφού προηγήθηκε ένα καλό σουτ του Ηλιόπουλου στο 54’, ο Πατράλης έδωσε το προβάδισμα στον Αιγινιακό με πλασέ στο 55’.

Ο Αντωνίου έριξε στη μάχη και τον Οικονομόπουλο (νωρίτερα είχε βάλει τον Αρσενίεβιτς), αλλά η Σπάρτη αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη.

Τελικά, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν δύο καλές προσπάθειες από δύο έμπειρους παίκτες, προκειμένου να φτάσουν στη μεγάλη νίκη και να μειώσουν στον ένα βαθμό τη διαφορά από την κορυφή.

Συγκεκριμένα, στο 80ό λεπτό ο Μπουντόπουλος ισοφάρισε με ωραία ντρίμπλα και δυνατό σουτ, ενώ στο 82ο ο Αναστασάκος ανέτρεψε τα δεδομένα με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Διαιτητής: Μιχελής (Πειραιά). Βοηθοί: Γιαννίκος (Πειραιά), Λάμιας (Μεσσηνίας).

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Kραβάριτης, Κατσίκης (46’ Ν. Αρσενίεβιτς), Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος (60’ Οικονομόπουλος), Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος (71' Bελλίνης), Μπουντόπουλος, Αναστασάκος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Παπουτσιαγιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Πατράλης, Ζούρκος, Γκούρτσας (85' Γκατσολάρι), Ζγκούρι, Μουκίδης (77' Κυζιρίδης), Φασίδης (65’ Ονουάτσι).