05/05/2024
Εθνικές ομάδες | Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016 - 19:22

«Ανέστησε» τον Ηρακλή ο Απόλλων Σμύρνης!

Πρώτη φετινή νίκη για τον «Γηραιό», 3-0 την «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία έδειξε πως είναι μια κατηγορία χαμηλότερα και στο χορτάρι…

Ήταν σοβαρός και τον έβαλε από κάτω... Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (30/11) ο Ηρακλής, ο οποίος κατάφερε να κάμψει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία με 3-0 την αντίσταση του Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν να γευτούν τη χαρά της νίκης στο «Καυτανζόγλειο» εδώ και 297 ημέρες και το έκαναν κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία απέδειξε πως είναι μία κατηγορία χαμηλότερη ποιοτικά. Παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών με τους παίκτες της να κάνουν εύκολα λάθη και να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Πασάς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και κλείδωσε επί της ουσίας το τρίποντο με το οποίο ο «Γηραιός» προσπερνά στη βαθμολογία τον Απόλλωνα Σμύρνης και μπαίνει έτσι δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι «κυανόλευκοι», οι οποίοι έδειξαν κάποια θετικά σημάδια και ευελπιστούν να υπάρχει και συνέχεια πλέον στο πρωτάθλημα, στο οποίο βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Ηρακλής ψάχνοντας από νωρίς ένα γκολ που θα του διώξει το άγχος και θα του δώσει ψυχολογία. Ο Λάμπρου ήταν κινητικός και έχασε και την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ενώ και ο Κυριακίδης δημιουργούσε προβλήματα.

Η πρώτη, πάντως, πραγματικά μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος στο 17' όταν Αλμπάνης και Ρομάνο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Περνίς. Αυτό ήταν και ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν σε όλο το πρώτο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι.

Ο Ηρακλής σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του, πήρε πλήρως τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου και άρχισε να βγάζει κάποιες φάσεις. Τελικά στο 32' ο Αγγελόπουλος βρήκε τον Πασά και εκείνος εκτέλεσε τον Χιώτη. Έντεκα λεπτά μετά ο Πασάς και πάλι με νέο ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0 και έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε και πάλι δυνατά στοχεύοντας σε ένα γρήγορο γκολ, αλλά αυτό δεν του βγήκε. Πίεσε στα πρώτα λεπτά, είχε τη δυνατότητα εκεί να σκοράρει, αλλά αφού δεν τα κατάφερε, επέλεξε στη συνέχεια να παίξει πιο συντηρητικά. Έδωσε την μπάλα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον περίμενε.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε αυτομάτως μέτρα στο γήπεδο και το ματς άρχισε να παίζεται στο μισό γήπεδο του Ηρακλή κατά κύριο λόγο. Η είσοδος του Διαμαντόπουλου την έκανε πιο επιθετική με τον 28χρονο φορ να έχει κάποιες καλές κινήσεις και να προσπαθεί να απειλήσει.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού στο 72' ο Κονέ άφησε με απερίσκεπτο μαρκάρισμα την ομάδα του με δέκα παίκτες. Έτσι τα πάντα έγιναν εύκολα για τον Ηρακλή, ο οποίος στο 87' με πολύ ωραίο σουτ του Κούρου έκανε και το τελικό 3-0 κλειδώνοντας έτσι το τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης), βοηθοί του οι Σίπκας (Πέλλας) και Δημητριάδης (Καστοριάς), ενώ τέταρτος ο Κιγιντζή (Θράκης).

Κίτρινες: 78' Στάμου - 26' Κονέ, 72' Βαλεριάνος, 88' Ρομάνο

Κόκκινη: 72' Κονέ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Περνίς, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης (46' Μπαρτολίνι), Στάμου, Αγγελόπουλος, Ιντζόγλου, Πασάς (86' Κούρος), Μοντέιρο, Λάμπρου, Περόνε (74' Λουκίνας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Χιώτης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Ρομάνο, Τσιάρας (66' Τζάνης), Κονέ, Κάσσος (46' Διαμαντόπουλος), Σιατραβάνης, Αλμπάνης (77' Καλλέργης).