25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016 - 17:27

Πέταξαν τα Χανιά στις Σέρρες

Οι Κρητικοί επικράτησαν με σκορ 2-1

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΑΟΧ απέναντι στον Πανσερραϊκό την Κυριακή (27/11), για την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, μεταβάλλοντας τον ρυθμό όποτε χρειαζόταν, προς όφελός τους. Στον αντίποδα ο σύλλογος του Βορρά, δεν κατόρθωσε να λάβει κάτι θετικό από την αναμέτρηση, έχοντας μάλιστα και ένα χαμένο πέναλτι.

Δυναμικά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο τα Χανιά, πιέζοντας ασφυκτικά από το πρώτο λεπτό της συνάντησης. Μάλιστα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λύτρας με ωραία επέλαση από την δεξιά πλευρά, πάσαρε στον Αλεχάντρο Μάνιας, ο οποίος έπραξε από κοντά το 1-0. Οι Κρητικοί όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Συγκεκριμένα επτά λεπτά αργότερα, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Τσουκάνης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ των γηπεδούχων, αφού πρώτα η μπάλα προσέκρουσε σε αμυντικούς.

Μετά το 2-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τον ρυθμό τους, πηγαίνοντας το ματς σε αργό τέμπο. Δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση, όμως στο 21’ έμελλε να αλλάξει αυτό. Ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσοκάνη. Παρά ταύτα ο Αθανασίου κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Ιωαννίδη, πέφτοντας στην γωνία του κρατώντας το 2-0. Το ημίχρονο εξέπνευσε με τον ΑΟΧ, να αμύνεται ορθά και να μην απειλείται ουσιαστικά από την ομάδα των Σερρών.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού. Προσπάθησαν να κλείσουν από νωρίς τα Χανιά στην περιοχή τους, απώλεσαν ορισμένες ευκαιρίες και εν τέλει μείωσαν στο 61’. Ο Μαφουτά αφού προηγουμένως είχε σημαδέψει με σουτ το δοκάρι, εκτέλεσε εύστοχα το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε Ο Πανσερραϊκός γράφοντας το 2-1.

Οι Χανιώτες σε εκείνο το σημείο θέλησαν να ρίξουν τον ρυθμό προκειμένου να κρατήσουν το αποτέλεσμα, πράγμα που το κατάφεραν. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους, με συνέπεια να εμποδίζουν τους ερυθρόλευκους να πλησιάσουν την περιοχή τους. Το 2-1 έμεινε έως το τέλος με τον ΑΟΧ να επικρατεί δίκαια των αντιπάλων του.

Ρέφερι ήταν ο Βρέσκας (Ημαθίας), με βοηθούς: τους Κελεσίδης (Ημαθίας), Κεσισόγλου (Πέλλας) και τέταρτο τον Πουλικίδη (Δράμας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκα, Ιωαννίδης, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Στέβιτς (74' Τσουβαλτσίδης), Σιάκκας (46' Κανούλας), Ρούτσης, Κάκκο (85' Παπατζίκος), Χατζηδημητρίου, Τσούτσης, Μαφουτά.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Νικολόπουλος, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Γκεμίσης, Ντούμος (56' Σταματής), Μάνιας (89' Αποστολόπουλος), Λύρας (69' Σιάνης).