26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016 - 21:32

Ούτε τώρα ο «Γηραιός»

Έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά μέσα στο Καυταντζόγλειο ο Ηρακλής, που παραμένει ακόμα η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη Σούπερ Λίγκα!

Συνεχίζει να βρίσκεται επικίνδυνα χαμηλά... Δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να πάρει το παρθενικό του τρίποντο στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής, ο οποίος το βράδυ της Δευτέρας (7/11) έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά.

Οι Θεσσαλονικείς για ένα ημίχρονο έβγαλαν πολλά προβλήματα στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη, ο οποίος με τις αλλαγές του σουλούπωσε αρκετά την εικόνα της ομάδας του. Σε αυτόν οφείλεται εν πολλοίς και η βελτίωση στο δεύτερο 45λεπτο, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή.

Ο «Γηραιός» πήρε τον πρώτο του βαθμό στο «Καυτανζόγλειο», αλλά αντιλαμβάνεται κανείς πως αυτό δεν είναι αρκετό από τη στιγμή που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας έχοντας μόλις τρεις βαθμούς συνολικά τη στιγμή που η προτελευταία Βέροια είναι στους 6 και οι Λεβαδειακός και ΑΕΛ στους 8.

Από την άλλη, ο Πλατανιάς έχασε ξανά ευκαιρίες, δεν καθάρισε το ματς και έτσι έμεινε χωρίς νίκη για έβδομο παιχνίδι του στη σειρά σε όλες τις διοργανώσεις. Ωστόσο, έφτασε τους 10 βαθμούς και είναι στη μέση. Μπλόκαρε για ένα διάστημα μετά την ανάπαυλα, δεν προσαρμόστηκε αμέσως στα νέα δεδομένα που έβαλε ο Ηρακλής και το πλήρωσε.

Δυνατά από τα πρώτα λεπτά μπήκε στο ματς ο Πλατανιάς, ο οποίος ήταν σαφές πως ήθελε να κάνει το παιχνίδι του. Κυκλοφορούσε την μπάλα, έψαχνε διαδρόμους και δεν άργησε να φτάσει και στις πρώτες του τελικές προσπάθειες, οι οποίες δεν έβρισκαν στόχο.

Ο Ηρακλής δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει μπάλα. Αναγκαζόταν να κάνει βαθιές μπαλιές ή να ψάχνει συνεχώς τον Λεοζίνιο προκειμένου να δημιουργήσει κάτι. Από τον Βραζιλιάνο ξεκίνησε και η μοναδική καλή του στιγμή, όταν το σουτ του Μοντέιρο έφυγε άουτ στο 22'.

Ο Πλατανιάς συνέχισε να είναι ανώτερος και τελικά κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή του στο 29', όταν ο Γιακουμάκης έκανε το γύρισμα για τον Αποστολόπουλο και ο τελευταίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Στα επόμενα λεπτά οι Κρητικοί δεν έχασαν τον έλεγχο του ματς και έτσι μέχρι το ημίχρονο κράτησαν ανέπαφη την εστια τους.

Ο Παντελίδης βλέποντας τα προβλήματα της ομάδας του έβαλε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Ρούσσο και λίγο αργότερα τον Λάμπρου και αυτό λειτούργησε, αφού ο Ηρακλής ήταν αρκετά βελτιωμένος στο δεύτερο 45λεπτο παρόλο που η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Πλατανιά με τον Γιακουμάκη.

Ο «Γηραιός» άγγιξε το γκολ στο 53' με τον Σωτηρίου να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Ζιαμπάρη και στα επόμενα λεπτά ήταν αρκετά ορμητικός. Πίεσε όσο μπορούσε και στο 68' έφτασε στο 1-1 με καρφωτή κεφαλιά του Κυριακίδη στο δεύτερο δοκάρι.

Κάπου εκεί το ματς άνοιξε εντελώς. Ο Παράσχος βλέποντας και τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Γιακουμάκη έβαλε τον Ντεβέσα, ζήτησε από τους παίκτες του να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και στα επόμενα λεπτά η μπάλα πήγαινε από τη μία περιοχή στην άλλη. Τα συστήματα καταργήθηκαν και βλέπαμε άναρχο ποδόσφαιρο.

Ο Ηρακλής απείλησε στο 78' με τον Λουκίνα και τον Σαραμαντά, αλλά τα τελευταία λεπτά ανήκαν κυρίως στους Κρητικούς. Οι γηπεδούχοι ρίσκαραν πολύ, άφησαν κενούς χώρους στα μετόπισθεν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Τελικά άλλο γκολ δεν δέχτηκαν και πήραν τον πρώτο τους εντός έδρας βαθμό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκούλας (Σερρών), βοηθοί του οι Κελάζογλου (Χαλκιδικής) και Τσαμούρης (Πειραιά), ενώ τέταρτος ο Φλώτσιος (Βοιωτίας)

Κίτρινες: 25' Μπαρτολίνι, 58' Σαραμαντάς, 66' Ζιαμπάρης - 25' Μπανανά, 26' Γιακουμάκης, 58' Μανούσος, 61' Αποστολόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Περνίς, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Κούρος, Μοντέιρο (56' Λάμπρου), Πασάς (46' Ρούσσος), Λεοζίνιο (90' Λεοζίνιο), Λουκίνας.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος (71' Ντεβέσα), Γιακουμάκης, Μενδρινός (83' Ντίνας), Μανούσος (90'+1 Κάργας).